Seniorzy na celowniku oszustów. "Trzeba być ostrożnym i nie klikać w podsyłane linki"

- Warto być sceptycznym do nietypowych treści kierowanych do nas za pomocą SMS-ów, e-maili i zachęt do inwestowania. Zwłaszcza, gdy dotyczą próśb o weryfikację naszych danych z dołączonym, podejrzanym linkiem. Dotyczy to także sytuacji, gdy nasi znajomi np. z Facebooka, namawiają nas do kupna różnych produktów, bo to może być przechwycone przez oszustów konto - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko-Głos Seniora, pomysłodawca akcji "Stop manipulacji, nie daj się oszukać".

2025-05-11, 10:00

Seniorzy na celowniku oszustów. "Trzeba być ostrożnym i nie klikać w podsyłane linki"
Przestępcy stale doskonalą swoje metody oszukiwania seniorów, występując w roli pośredników finansowych, sprzedawców produktów na raty itp.Foto: DC Studio/Shutterstock

Gość audycji przypomniał, że jedną z najczęściej używanych techniki oszukiwania seniorów, jest phishing. Oszuści robią to zazwyczaj za pomocą fałszywych wiadomości e-mail, SMS-ów lub stron internetowych np. od banków, urzędników lub stron samorządowych. Celem tego działania jest zdobywanie danych do logowania, numerów kart kredytowych, danych bankowych. Chodzi o hasła dostępowe do smartfonów, kont bankowych, ale także tych do przejęcia kont np. na Facebooku. Media społecznościowe coraz częściej służą do podrzucania fałszywych linków, kierujących wprost na strony internetowe oszustów. Dlatego nigdy nie wolno klikać w taki link, lepiej zadzwonić do znajomego z FB, aby sprawdzić czy to naprawdę on wysłał do nas swoją wiadomość.

 

Posłuchaj

Łukasz Salwarowski o oszustwach dokonywanych na seniorach (Portfel seniora) 24:00
+
Dodaj do playlisty

 

W opinii eksperta, pojawia się coraz więcej fałszywych zachęt do inwestowania, tworzonych za pomocą AI, gdzie wykorzystuje się wizerunek znanego polityka np. fragment filmu z nim z YouTube. Wówczas sztuczna inteligencja (AI) podszywa się pod niego, tworząc poprzez swoje algorytmy, zupełnie nowy przekaz. Na razie te podrzucane obrazki, pełne są technicznych niedoróbek, błędów językowych itp. Ale trzeba się liczyć z tym, że oszuści będą coraz częściej wykorzystywali głos i obraz naszych krewnych i znajomych, do namawiania nas do podejrzanych inwestycji. To niestety ciemna strona rozwoju sztucznej inteligencji, bo tego typu "niedoróbek" w fałszywych ofertach, będzie z czasem coraz mniej. 

REKLAMA

***

REKLAMA

AudycjaPortfel seniora
ProwadzącaAnna Grabowska
Gość: Łukasz Salwarowski (prezes Stowarzyszenia Manko-Głos Seniora, pomysłodawca akcji "Stop manipulacji, nie daj się oszukać")
Data emisji: 11.05.2025
Godzina emisji: 9.06

Polskie Radio 24

REKLAMA

REKLAMA

   

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej