Wiemy, jaką pogodę przewidują synoptycy na wakacje. Będzie ciepło, ale sucho
Wiele wskazuje, że tegoroczne wakacje będą cieplejsze niż zwykle. Wyższe niż przeciętne temperatury spodziewane są zarówno w czerwcu, jak i lipcu oraz sierpniu. Do tego dojdzie mniej opadów niż zwykle, choć niewykluczone są gwałtowne burze - wynika z analizy amerykańskich modeli meteorologicznych.
2025-05-12, 14:28
Wakacje cieplejsze niż zwykle? Amerykańskie modele świecą na pomarańczowo
Amerykański model klimatyczny CFS jednoznacznie wskazuje, że w Polsce, ale i całej Europie średnie miesięczne temperatury w czerwcu będą wyższe niż średnia z ostatnich 12 lat. Nie będą to co prawda różnice znaczące, bo mają wynosić około 1-2 stopni, nie powinniśmy też spodziewać się wysokich ekstremów, niemniej będzie cieplej. Spodziewać się zatem należy, że będą pojawiały się dni z temperaturami powyżej 30 stopni, jednak nie powinny one trwać długo. Najwięcej odchyleń od długoletniej normy stacje meteorologiczne odnotują w pierwszym i trzecim tygodniu czerwca.
Z przewidywań amerykańskich meteorologów wynika, że cieplejsze będą także wakacje. W lipcu wskaźniki anomalii pokolorują na pomarańczowo praktycznie cały Stary Kontynent, w szczególności terytoria północnych Niemiec i zachodniej Polski. Podobnie jak w czerwcu, także wtedy nie będą to różnice duże - rzędu 1,5 do 2 kresek. Cieplejszy niż w przeszłości będzie także lipiec. Tym razem anomalia będzie jednak nieco mniejsza, rzędu 1 stopnia - wynika z danych meteorologicznych.

Niewykluczone, że wyższe niż przeciętne temperatury utrzymają się także na jesieni, a powrót do długoletniej średniej nastąpi dopiero na początku przyszłego roku. Pamiętać jednak należy, że im bardziej długoterminowa jest prognoza pogody, tym statystycznie niższa jest jej sprawdzalność.
REKLAMA
Szosy przeważnie będą suche. Modele meteorologów sugerują w wakacje mniej opadów niż zwykle
Amerykańskie modele meteorologiczne wskazują także, że nadchodzące trzy miesiące będą raczej suche. Także w tym przypadku w modelu CFS wzięto pod uwagę średnią z 12 ostatnich lat. Z szacunków wynika, że na większości terytoriów Polski będzie padać mniej niż zwykle. Prawdopodobnie nie mamy więc co liczyć na wiele dni deszczowych. Mogą, oczywiście, pojawić się intensywne burze, a nawet potężne i błyskawiczne ulewy, ale nie zmieni to tego, że generalnie czerwiec będzie miesiącem raczej suchym.

Lipiec w Polsce zapowiada się bardziej suchy niż w poprzednich 12 latach. Niewielką poprawę przyniesie dopiero sierpień, kiedy to na północy kraju prognozowana jest większa ilość opadów niż w analogicznym okresie w ostatnich 12 latach.
Czytaj także:
- Woda na wagę przyszłości. Ekspert o problemie suszy w Polsce
- "Revive Our Ocean". Światowa inicjatywa na rzecz ochrony wód przybrzeżnych
- Chcą wstrzyknąć aerozol, by przyćmić Słońce. Zielone światło dla geoinżynierii
Modele meteorologiczne pokazują też, że nieprzeciętnie sucho będzie w czerwcu w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Bardziej niż zwykle popada jedynie w Hiszpanii, centralnej Francji i na północy Wyspy Brytyjskich. W lipcu sytuacja powinna się odwrócić i to centralna Europa, zwłaszcza Czechy i Austria, a także Bałkany, znajdą się w zasięgu deszczu. W sierpniu więcej opadów spodziewane jest w północnej i wschodniej Hiszpanii, na południu Francji, a także w rejonie Alp. Europę Środkową czekają wtedy suche miesiące - wynika z analizy map pogodowych. Ponownie podkreślić jednak należy, że im dalej w przyszłość wybiegają prognozy pogody, tym mniej są one wiarygodne.
Źródła: IMGW/Tropocaltidbits.com/Polskieradio24.pl/mbl/k
REKLAMA
REKLAMA