Szef łódzkiej PO poświadczył nieprawdę. Cezary Grabarczyk skazany
Przewodniczący łódzkiej Platformy Obywatelskiej został skazany na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę, za poświadczenie nieprawdy. W tej samej sprawie, taką samą karę sąd wymierzył byłemu posłowi PiS Dariuszowi S.
2025-05-12, 15:47
Przewodniczący łódzkiej PO i były poseł PiS prawomocnie skazani. Chodzi o broń
Wyrok skazujący byłego ministra sprawiedliwości i infrastruktury, obecnie szefa łódzkich struktur PO, Cezarego Grabarczyka oraz byłego posła PiS Dariusza S., podtrzymał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Łodzi. Sprawa dotyczyła wydarzeń z 2012 roku.
Grabarczyk - zezwolił na podawanie nazwiska - został oskarżony o poświadczenie nieprawdy w protokole egzaminu na broń i w kartach egzaminacyjnych, a także o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Za pierwsze przestępstwo groziło do 8 lat więzienia, za drugie - do 10 lat.
Sąd Okręgowy w Łodzi prawomocnie utrzymał wyrok. Obaj politycy zostali skazani na rok więzienia w zawieszeniu na rok oraz grzywnę w wysokości 7200 zł. Od wyroku przysługuje kasacja.
Cezary Grabarczyk skazany. O co chodzi w sprawie pozwolenia na broń?
Śledztwo w sprawie Cezarego Grabarczyka toczyło się od 2018 roku. Jak informowała wówczas Prokuratura Krajowa, w marcu 2012 roku, Cezary Grabarczyk, w związku z prowadzonym na jego wniosek postępowaniem o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej, poświadczył nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne w dokumentach wystawionych w toku tego postępowania: protokołu z egzaminu w sprawie wydania pozwolenia na broń, karty egzaminacyjnej z teoretycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu, karty egzaminacyjnej z praktycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu oraz listy wyników strzelań.
REKLAMA
Według PK swojego czynu poseł PO dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści osobistej i w porozumieniu z ustalonymi funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy byli uprawnieni do wystawienia dokumentów. W efekcie 19 marca 2012 r. "doszło do wydania, z rażącym naruszeniem prawa, decyzji pozwalającej na posiadanie przez Cezarego Grabarczyka, mimo niespełnienia przewidzianych przepisami wymogów, dwóch jednostek broni palnej bojowej" - oświadczała prokuratura.
Czytaj także:
- Pozwolenie na broń palną. Kto może się ubiegać? Jak je uzyskać?
- Polacy są coraz lepiej uzbrojeni. Padły rekordy w liczbie posiadanej broni oraz uzyskanych pozwoleń
- Posiadanie broni w Polsce. Jak wyglądamy na tle Europy? Komentarz ekspertów
Źródło: Polskie Radio/PAP/mbl
REKLAMA