Od czerwca duże zmiany w pogodzie. Poczujemy przedsmak lata
Po naprawdę zimnym maju, czerwiec zapowiada się w pogodzie dużo cieplej. Mapy meteorologiczne wskazują, że poczujemy przedsmak lata, a momentami może się zrobić wręcz upalnie. To dobra wiadomość dla tych, którzy w przyszłym miesiącu planują urlop.
2025-05-21, 19:30
Pogoda na koniec maja. Poczekamy na ocieplenie
Jednak zanim przejdziemy do czerwca, warto zatrzymać się jeszcze przy maju. Jaki będzie ostatni tydzień miesiąca? W poniedziałek 26 maja temperatura minimalna wyniesie od 6 do 10 stopni. Czekają nas również przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie burze. W szczytowym momencie temperatury sięgną 17-18 stopni. Chłodniej na Wybrzeżu i Podhalu - około 15 stopni. We wtorek pogoda nie przyniesie zmian. Dalej będą nam dokuczać opady deszczu, burze i grad. Na południowym zachodzie oraz na północy opady będą dość intensywne. Temperatura minimalna wyniesie od 7 do 12 stopni. W centrum nawet 19 stopni. Podczas burz porywy wiatru osiągną prędkość do 65 km/h.
W czwartek nad Polskę dotrze ochłodzenie. Modele pogodowe pokazują, że na przeważającym obszarze kraju temperatury nie przekroczą 15-17 stopni. Nie jest to może przejmujący chłód, ale też na pewno nie jest ciepło, którego oczekujemy po końcówce maja. Taka aura utrzyma się do końca miesiąca.

Pogoda na czerwiec. Poczujemy lato?
Zanim pokażemy pogodę na czerwiec, warto wrócić do prognozy długoterminowej IMGW. Instytut podał, że średnia miesięczna temperatura powietrza w czerwcu będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Nie inaczej będzie z sumą opadów atmosferycznych. Innego zdania są jednak amerykańscy synoptycy z CFS (Climate Prediction Center). Według nich średnia temperatura w czerwcu przekroczy tę wieloletnią nawet o 1,5 stopnia. A to już bardzo podobna pogoda do tej sprzed roku. Przypomnijmy: w 2024 roku czerwiec był naprawdę gorący. Średnia temperatura powietrza wyniosła wtedy 18,4 stopni i była o 1,6 stopnia wyższa od średniej wieloletniej.
Teraz uwaga: zapiszcie datę 1 czerwca w kalendarzu. I to nie ze względu na Dzień Dziecka. Tego dnia bowiem będzie można poczuć przedsmak lata. Według modelu GFS na południu i wschodzie kraju temperatury sięgną od 22 do nawet 24 stopni. W słońcu odczuwalna temperatura będzie jeszcze wyższa.
REKLAMA

Dobre wiadomości dla wczasowiczów
2 czerwca pogodowa aura się utrzyma na zbliżonym poziomie. 3 czerwca ciepło "przeniesie się" na zachód. 23-24 stopnie Celsjusza - takie temperatury będą dostępne dla mieszkańców przygranicznych terenów.

Taka pogoda utrzyma się też kolejnego dnia i następnego - 5 czerwca. Słońce ponownie dopisze na zachodzie kraju. Temperatury osiągną tym razem ponad 26 stopni. Ogółem na zachodniej ścianie, w centralnej strefie, będzie bardzo ciepło - temperatury nie spadną poniżej 25 stopni.

Prognoza pogody na czerwiec i lipiec. Kiedy będą anomalie?
IMGW przedstawiło również mapy na cztery miesiące - czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień - dotyczące anomalii średniej temperatury. Widać na nich wyraźnie, że już w czerwcu podwyższone temperatury są spodziewane na południu i wschodzie kraju. Co ciekawe, najbliższy miesiąc zapowiada się na najbardziej "odchylony od normy" w porównaniu z pozostałymi.
REKLAMA

- Polska w strefie największych anomalii. Nowa prognoza pogody na lato 2025
- Podkarpacie pod gradem. Lodowe kule jak orzechy włoskie
Źródła: IMGW/wxcharts.com/pb
REKLAMA