Upały nad Polską, temperatury wystrzelą. IMGW wydał żółte i pomarańczowe alerty
IMGW wydał żółte i pomarańczowe alerty przed upałami. Fale gorącego powietrza napływają z południa Europy, gdzie temperatury w ostatnich dniach biją rekordy. Szczyt wysokich temperatur w naszym kraju prognozowany jest na czwartek. - Niewykluczone, że na termometrach zobaczymy tego dnia nawet 36 stopni Celsjusza - mówi Polskiemu Radiu rrzeczniczka IMGW Agnieszka Prasek.
2025-07-01, 06:36
Pogoda. IMGW wydał ostrzeżenia przed upałami
Jak informuje IMGW, Polska będzie w zasięgu wyżu, którego centrum przemieści się znad Niemiec nad nasz kraj. Nad wschodnie rejony kraju nadal napływać będzie chłodniejsza, polarna morska masa powietrza, jednak od zachodu zacznie przybywać powietrze zwrotnikowe.
Wtorek zapowiada się słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 22–23 st. C na północy i południowym wschodzie, około 26 st. C w centrum, do 32 st. C na zachodzie. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem – od zachodnich powiatów na Dolnym Śląsku po Ziemię Lubuską. Nieco lepsza sytuacja wystąpi na północy woj. lubuskiego oraz w zachodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego – tam obowiązują jedynie żółte alerty.
Na wysokie temperatury nie będą narzekać mieszkańcy Wybrzeża – będzie to najchłodniejszy region kraju, z temperaturami rzędu 18 st. C. Wiatr na zachodzie będzie słaby, zmienny; na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju również porywisty – północno-zachodni i północny, a jedynie na Wybrzeżu zachodni.
REKLAMA
W czwartek nawet 36 st. C
W kolejnych dniach temperatura będzie rosła. – W środę na przeważającym obszarze kraju od 30 do 34 stopni, a w czwartek niewykluczone, że na termometrach zobaczymy nawet 36 stopni – słyszymy od rzeczniczki IMGW Agnieszki Prasek.

REKLAMA
W drugiej połowie tygodnia, oprócz upalnych temperatur, od zachodu zaczną napływać chmury, pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. Według prognoz IMGW pod koniec tygodnia nieco się ochłodzi, a lokalnie temperatura spadnie do 26 stopni.
- Ekstremalne upały we Europie, burze i tornada w USA
- Antycyklon rozpala Europę. Co z Polską? Sprawdziliśmy mapy
Źródła: PolskieRadio24.pl/Polskie Radio/IMGW/PAP/ak/k
REKLAMA