Nowy alert RCB. "Nawalne opady deszczu, nie zbliżaj się do rzek"
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało nowy alert do mieszkańców trzech powiatów województwa dolnośląskiego. RCB ostrzega przed nawalnymi opadami deszczu.
2025-07-07, 21:08
Alert RCB: nawalne opady, podtopienia
"Uwaga! 08/09.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb" - podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Alert RCB został wysłany do odbiorców przebywających w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim (woj. dolnośląskie). W tym regionie były bardzo duże zniszczenia podczas wrześniowej powodzi. W Kłodzku nadal widać skutki wielkiej wody, która przeszła przez miasto.
IMGW wydał szereg ostrzeżeń
Wcześniej Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Alerty obowiązują w części województw: mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.
REKLAMA
IMGW wydał także ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z opadami deszczu i gradu oraz porywami wiatru. Alertami objęta jest zachodnia, południowo-wschodnia i południowa Polska.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed burzami mieszkańców południowych województw. "Może dojść do przerw w dostawach prądu" - czytamy w alercie RCB. Trafił on do mieszkańców Małopolski, Podkarpacia i całego województwa lubelskiego.
- Ulewny, ciągły deszcz to będzie największe niebezpieczeństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Walijewski, hydrolog IMGW o zbliżającym się do Polski niżu genueńskim. Jak ostrzegł, woda będzie szybko spływać, a miasta są narażone na podtopienia. W ciągu doby spadnie deszcz równy miesięcznej normie. Ekspert radzi, by osoby mieszkające blisko rzek zaczęły przygotowania. - Warto nam zaufać, naprawdę - zaapelował.
REKLAMA
Ostrzeżenie RCB niemal całkowicie pokrywa się z alertem drugiego stopnia IMGW przed burzami i upałem. W południowo-wschodniej Polsce są już burze i silny wiatr osiągający w porywach prędkość 100 kilometrów na godzinę.
RCB przypomina, że w przypadku zagrożenia podtopieniem:
- trzeba słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- warto przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- należy zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestawmy w niezagrożone miejsca,
- warto zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.
O przypadkach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - apeluje RCB.
Źródło: X/RCB/PAP/IAR/inne
REKLAMA