Niebezpieczna pogoda w Polsce. IMGW ostrzega przed opadami i wezbraniami wód
Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu i gwałtownym wzrostem stanów wody. W niektórych miejscach mają występować burze, którym może towarzyszyć silny wiatr.
2025-07-09, 12:12
Ulewy w Polsce. W tych miejscach spadnie najwięcej deszczu
Według informacji podanych na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nadal obowiązują ostrzeżenia wydane dla znacznej części kraju.
Ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami deszczu zostały wydane dla woj. podlaskiego, wschodniej części warmińsko-mazurskiego, opolskiego, południowej części podkarpackiego oraz wielkopolskiego. Na tych obszarach prognozowane są opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów może wynieść od 50 mm do 70 mm, punktowo około - 100 mm. W środę prognozuje się miejscami od 10 mm do 20 mm, a w nocy z środy na czwartek od 15 mm do 35 mm. W czwartek prognozuje się od 15 mm do 25 mm opadów, a w czasie burz punktowo do 35 mm. Ostrzeżenia te będą obowiązywały najpóźniej do czwartku do godz. 20.00.
Na terenie województw: lubelskiego, części podlaskiego, małopolskiego, podkarpackiego i mazowieckiego obowiązują ostrzeżenia II stopnia również przed intensywnymi opadami deszczu. Prognozuje się tam sumę opadów od 60 mm do 90 mm, a miejscami do 130 mm. W środę - od 15 mm do 30 mm, miejscami do 45 mm, w nocy ze środy na czwartek od 10 mm do 30 mm, a w czwartek – od 10 mm do 30 mm opadów deszczu. Będą obowiązywały do czwartku do godz. 20.00.
Natomiast ostrzeżeniami III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, będą utrzymywały w województwach: mazowieckim, łódzkim, części świętokrzyskiego, opolskiego i śląskiego. Prognozowana suma opadów dla tych województw wynosi od 80 mm do 100 mm, a miejscami do 140 mm. W środę, mogą wynieść od 30 mm do 50 mm, a w nocy od 10 mm do 30 mm.
Wszystkie ostrzeżenia będą obowiązywały najpóźniej do czwartku do godz. 20.00.
W związku z powyższymi ostrzeżeniami obowiązuje również podniesiony stan wody w rzekach w południowej Polsce. Powyżej stanu alarmowego znajduje się rzeka Sękówka, natomiast powyżej stanu ostrzegawczego są rzeki: Biała, Dunajec i Białka, których stan może się podwyższyć do poziomu alarmowego w czwartek.
Radar burzowy i mapa opadów [NA ŻYWO]
Tak minęła noc. Podtopienia, uszkodzone budynki i przewrócone drzewa
Do tej pory strażacy interweniowali 1012 razy w związku z intensywnymi opadami i silnym wiatrem. Od północy do 6.00 rano Straż Pożarna odnotowała kolejnych 56 interwencji. Najwięcej zdarzeń było w województwach: podkarpackim, śląskim, małopolskim i lubelskim. Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu przewróconych przez wiatr drzew, zabezpieczaniu budynków i usuwaniu podtopień.
W przypadku zagrożenia podtopieniem:
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca;
- zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.
Pamiętaj: o przypadkach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Czytaj także:
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg