Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Przybyły tłumy

W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie kolejny raz pokonały Krzyżaków. W inscenizacji słynnej bitwy z 1410 r. wzięło udział 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich. Odtworzonym z pietyzmem epizodom wielkiej bitwy, znanym z historycznych kronik, przyglądały się setki zgromadzonych widzów.

2025-07-12, 17:47

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Przybyły tłumy
Inscenizacja pod Grunwaldem odbyła się kilka dni przed rocznicą słynnej bitwy. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Wielka bitwa na polach Grunwaldu. Historyczną rekonstrukcję podziwiały tysiące ludzi

Pole sobotniej bitwy stanowiła ogrodzona żerdziami łąka, na której rozegrały się sceny znane m.in. z kronik Jana Długosza. Pokazano napad Krzyżaków na pograniczną wieś i rozesłanie przez króla Władysława Jagiełłę wici wzywających rycerstwo na wyprawę wojenną. Rekonstruktorzy odtworzyli główne epizody samej bitwy: wręczenie dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie, utratę i odzyskanie przez Polaków chorągwi z białym orłem, atak na krzyżackie tabory czy śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena.

Rekonstrukcja pod Grunwaldem odbyła się niedługo przed rocznicą historycznej bitwy Rekonstrukcja pod Grunwaldem odbyła się niedługo przed rocznicą historycznej bitwy (PAP/Andrzej Jackowski)

Plenerowe widowisko historyczne pod Grunwaldem odbyło się po raz 27. dla upamiętnienia rocznicy słynnej bitwy. Jak przed wiekami, triumfowały chorągwie polsko-litewskie wspierane przez oddziały tatarskie, ruskie i czeskie. Walkom pieszych i konnych rycerzy kibicowały tysiące widzów obserwujących zmagania ze stoku wzgórza pomnikowego, ale z powodu deszczowej pogody publiczność nie była tak liczna jak w poprzednich latach.

Starcia bezpośrednie i szarży konne. Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

Jak zawsze, inscenizacja obfitowała w efektowne elementy - walki na miecze, ataki łuczników, wystrzały z bombard i konne szarże. Organizatorzy zadbali o edukacyjną część widowiska, starając się, żeby inscenizowane walki odbywały się zgodnie ze średniowieczną taktyką.

W inscenizacji bitwy pod Grunwaldem uczestniczyli rekonstruktorzy i miłośni historii (fot PAP/Andrzej Jackowski) W inscenizacji bitwy pod Grunwaldem uczestniczyli rekonstruktorzy i miłośni historii (fot PAP/Andrzej Jackowski)

Koordynację ruchów wojsk na polu bitwy umożliwiły krótkofalówki. Za ich pomocą reżyser widowiska Krzysztof Górecki przekazywał dowódcom chorągwi polecenia w jakim tempie i kierunku mają przemieszczać się liczące po kilkadziesiąt osób oddziały. Kolejne etapy walki były synchronizowane z podkładem muzycznym i narracją lektora. Punkty głównych wydarzeń na polu bitwy oznaczono snopkami, żeby walczący nie stracili orientacji w terenie.

Nowy scenariusz inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Na realizację trzeba sporych pieniędzy

- Popularność inscenizacji grunwaldzkiej bitwy wśród widzów wynika m.in. z tego, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, które pokazuje ówczesną potęgę państwa polskiego - ocenia Krzysztof Górecki. Jak zauważył, Grunwald to miejsce kultowe dla rekonstruktorów historycznych, którzy chcą tutaj wracać co roku. - Nie chwalimy się tutaj klęskami, nie opłakujemy szarż, które zostały przegrane, jest pokazane zwycięstwo, chwała polskiego oręża - podkreślił.

Inscenizację bitwy pod Grunwaldem podziwiały tysiące widzów (fot. PAP/Andrzej Jackowski) Inscenizację bitwy pod Grunwaldem podziwiały tysiące widzów (fot. PAP/Andrzej Jackowski)

Scenariusz inscenizacji jest podobny od lat, ale reżyser powiedział, że przygotowany został już nowy scenariusz, którego autorem jest pisarz Jacek Komuda. Dodał, że w tym roku nie udało się go jeszcze zrealizować, bo wymaga to nakładów finansowych związanych choćby z nagraniem nowej ścieżki dźwiękowej, koniecznością przearanżowania całej organizacji na polu bitwy, itp.

Inscenizacja w ramach Dni Grunwaldu

Inscenizacja była głównym wydarzeniem trwających do niedzieli Dni Grunwaldu, podczas których odbywają się turnieje walk rycerskich, pokazy i koncerty. Rekonstruktorzy mieszkają w obozowisku rycerskim, w którym odtwarzają warunki średniowiecznego życia. W pobliżu powstała też osada z kramami rzemieślników i kupców.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbyła się z zachowaniem średniowiecznych elementów garderoby (fot.	PAP/Andrzej Jackowski) Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbyła się z zachowaniem średniowiecznych elementów garderoby (fot. PAP/Andrzej Jackowski)

Sobotnia impreza pod Grunwaldem miała spokojny przebieg - przekazała st. sierż. Paulina Śliwińska z policji w Ostródzie. Według wstępnych szacunków inscenizację oglądało 40-50 tys. osób.

Czytaj także: 

Źródło: PAP/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej