Nowa rola ministra finansów. Witczak: już nie będzie księgowym
2025-07-14, 09:48
- Nie ma żadnych kontrowersji wokół obszaru gospodarczego i konsolidacji obszaru gospodarczego, z akcentem na stanowisko ministra finansów, który pełniłby bardziej funkcję głównego ekonomisty kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej o rekonstrukcji rządu.
Rekonstrukcja rządu
Nowy skład rządu mamy poznać między 22 a 25 lipca. Pierwotnie rekonstrukcja rządu miała odbyć się w połowie lipca. Premier poinformował, że zgodził się na przesunięcie daty rekonstrukcji, ponieważ marszałek Szymon Hołownia poprosił o to z powodów osobistych. Wiadomo, że rząd ma zmniejszyć się o 20-30 procent. Nie będzie w nim - co przekazał premier - stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Lider tej formacji znalazł się w centrum uwagi, gdy wyszło na jaw jego nocne spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w prywatnym mieszkaniu jednego z najważniejszych europosłów Prawa i Sprawiedliwości - Adama Bielana. Przeprowadzenie rekonstrukcji rządu premier zapowiedział w sejmowym expose 11 czerwca, które poprzedziło głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. Tusk mówił wtedy, że w lipcu dojdzie do rekonstrukcji gabinetu, oznaczającej zmianę struktury rządu oraz "nowe twarze".
- Gościem Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" w poniedziałek (14.07) o godz. 8.07 był Mariusz Witczak (Koalicja Obywatelska).
- Trzeba dokończyć rekonstrukcję nie tylko w sensie funkcjonalnym, ale również w sensie uzgodnień dotyczących różnych ambicji partnerów tworzących koalicję - powiedział Mariusz Witczak. Jak dodał, "nie jest to łatwa rzecz i ona wymaga trochę czasu".
Nowe kompetencje ministra finansów
Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że zarys nowej struktury rządu jest gotowy. - Jak podkreślił, "nie ma żadnych kontrowersji wokół obszaru gospodarczego i konsolidacji obszaru gospodarczego". - Z akcentem na stanowisko ministra finansów, który pełniłby bardziej funkcję głównego ekonomisty kraju, nie tylko księgowego w takim potocznym tego słowa znaczeniu - dodał. - I to jest rzecz w mojej ocenie bardzo ważna, bo powinniśmy patrzeć na rozwój gospodarczy przez pryzmat lepszego zarządzania i wykorzystania wszystkich zasobów, które temu mają służyć - dodał.
Posłuchaj
Ocenił, że "dotychczasowa struktura pod tym względem jednak trochę afunkcjonalna", a kompetencje ministra finansów ograniczone. - Oczywiście jest zgoda co do tego, że w rządzie nie będzie pełnomocników, nie będzie takich stanowisk, które do tej pory wynikały z uzupełniania działalności niektórych resortów - dodał Witczak.
Spór o budownictwo i mieszkania
Pytany o trudności przy rekonstrukcji, gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "jest dyskusja, jak lokować kompetencje związane z budownictwem i z mieszkalnictwem". Podkreślił, że to ważna dziedzina i musi "uciekać od sporów", a skupić się na realizacji konkretnych zadań.
- Ja jestem zwolennikiem tego, żeby grać na wielu fortepianach i nie tylko budownictwo społeczne i nie tylko wynajem, ale również zadbanie o własność i impulsy dla młodych ludzi, którzy by chcieli myśleć o własności - dodał. Zaznaczył, że "Polacy dobrze czują się, jeżeli posiadają coś jako własną, niezależną własność".
Zamieszanie z Polską 2050
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do deklaracji premiera, że w nowym rządzie nie będzie stanowiska wicepremiera dla przedstawiciela Polski 2050. - Mam wrażenie, że traci cierpliwość wokół rozmaitych wydarzeń, które dotyczą tego środowiska - powiedział Witczak. Uznał, że "dyskusje wokół rozmaitych politycznych pomysłów, ambicji się wyczerpują" i pora przechodzić do realizacji nowej architektury. Podkreślił, że "na wszystkich spoczywa bardzo głęboka odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania, które zostały złożone".
Źródło: Polskie Radio 24/fc