Ponad połowa terenu pod CPK kupiona. Nowe informacje
Ponad połowa gruntów pod budowę lotniska CPK została już wykupiona, a tylko w czerwcu podpisano rekordowe 40 umów. Spółka informuje, że tempo nabywania nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć przyspiesza zarówno dla części lotniskowej, jak i kolejowej.
2025-07-20, 10:46
Ile gruntów ma już CPK? Ponad połowa działek została nabyta
Jak poinformowała spółka Centralnego Portu Komunikacyjnego, "według stanu na 14 lipca 2025 roku, w ramach programu lotniskowego pozyskano ponad 2100 działek o łącznej powierzchni ponad 2000 hektarów". Oznacza to, że nabyto już ponad 52 proc. gruntów objętych decyzją lokalizacyjną dla Lotniska CPK i zachodniej części węzła kolejowego. Dodano, że do tej pory wpłynęło 1045 zgłoszeń, które obejmują około 88 proc. powierzchni wskazanej w tej decyzji lokalizacyjnej.
Z kolei w przypadku kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć nabytych zostało około 70 działek o łącznej powierzchni 65 hektarów. Spółka wskazała, że do PDN zgłoszonych zostało już 95 proc. wytypowanych działek, na których powstanie pierwszy odcinek linii Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź.
Zwrócono uwagę, że najwięcej umów od początku istnienia PDN - zarówno w części lotniskowej, jak i kolejowej - podpisano w czerwcu. Było to 40 transakcji. Nabycia w ramach lotniskowego PDN odbywają się na terenie objętym rozporządzeniem obszarowym. Natomiast w przypadku programu kolejowego dotyczą wyłącznie zakwalifikowanych działek, przez które będą przebiegać przyszłe linie kolejowe.
Podstawę do określenia warunków nabycia nieruchomości przez spółkę w PDN stanowi sporządzana przez rzeczoznawcę wycena nieruchomości. CPK dodał, że "co do zasady, oferta spółki uwzględnia bonusy w wysokości 20 proc. do wartości gruntu i 40 proc. do wartości budynków i innych naniesień".
Według stanu na 13 czerwca br., w ramach programu lotniskowego pozyskanych było 2025 nieruchomości o łącznej powierzchni 1926 hektarów. W przypadku kolejowego PDN spółka miała wówczas nabytych 47 działek o łącznej powierzchni 33,6 hektarów.
Kiedy ruszy budowa CPK?
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa Lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 roku. W 2031 roku port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 roku ma zostać oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce: Warszawa - CPK - Łódź. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł.
- Ustawa wiatrakowa. Wiceminister klimatu: musimy sami produkować energię
- Awaria ruchu lotniczego w Polsce. Lotnisko Chopina wydało komunikat. "Przywrócono operacje"
- Rekonstrukcja nie pomoże rządowi Tuska? Nowy sondaż
Źródło: PAP/nł