Waldemar Żurek ministrem sprawiedliwości? Kaczyński: z deszczu pod rynnę

- Z deszczu pod rynnę - tak doniesienia o nowym ministrze sprawiedliwości skomentował prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Według informacji pojawiających się w mediach nowym szefem resortu będzie sędzia Waldemar Żurek. Szef PiS stwierdził, że krakowski sędzia "w oczywisty sposób łamie prawo". 

2025-07-23, 09:46

Waldemar Żurek ministrem sprawiedliwości? Kaczyński: z deszczu pod rynnę
Jarosław Kaczyński (prezes PiS). Foto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Kaczyński o Żurku: w oczywisty sposób łamie prawo

- To jest sędzia, który nie uznając innych sędziów, w oczywisty sposób łamie prawo - dodał Kaczyński, komentując kandydaturę Waldemara Żurka. Prezes PiS był również pytany przez dziennikarzy o to, czy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski jest dobrym wyborem na wicepremiera. - Nie wiem - odpowiedział krótko Kaczyński. 

Szef klubu Polska 2050 Paweł Śliz potwierdził w środę w Programie 3 Polskiego Radia, że Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości zastąpi sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek. Poseł ocenił, że rozliczenia poprzedniej władzy i zmiany w sądownictwie szły zbyt wolno.

O prawdopodobnej dymisji obecnego ministra sprawiedliwości informowała wcześniej Wirtualna Polska. - Tak, widziałem listę, która została ujawniona, wszystkich nowych ministrów i rekonstrukcji, która jest robiona - powiedział Śliz w radiowej Trójce. Szef klubu Polska 2050 uczestniczył w poniedziałkowych rozmowach liderów koalicji nt. rekonstrukcji rządu.

Rekonstrukcja rządu. Premier Tusk zapowiedział "odchudzenie" struktur

W środę o godz. 10.00 premier Donald Tusk ma ogłosić decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu. Obecnie w składzie gabinetu Donalda Tuska jest 26 ministrów, z czego 7 to ministrowie bez teki. Rekonstrukcja rządu ma, według zapowiedzi premiera Donalda Tuska, oznaczać odchudzenie rządu i usprawnienie jego prac. Mają powstać dwa duże resorty powstałe z połączenia dotychczas istniejących - jeden odpowiedzialny za sprawy gospodarcze, drugi - za energetykę.

Ustawa o działach administracji rządowej pozwala łączyć poszczególne działy, jak gospodarka, praca, rolnictwo, rozwój wsi, administracja publiczna, sprawy wewnętrzne, informatyzacja, sprawiedliwość, w ramach kompetencji poszczególnych ministerstw.

Czytaj także: 

StartFragment

Źródło: Polskie Radio/PAP/k

Polecane

Wróć do strony głównej