Pogoda na piątek: upał i burze. Alerty IMGW dla wielu województw
Piątek będzie bardzo ciepły, a w niektórych regionach wręcz upalny. Pojawią się także burze i opady deszczu. IMGW wydał szereg alertów.
2025-09-04, 21:32
Pogoda. Alerty IMGW przed upałem i burzami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałami i burzami. Spodziewane są temperatury do 31 stopni. Alerty przed upałami będą obowiązywały w piątek (w godzinach 11-18) w następujących województwach:
- mazowieckim (z wyjątkiem powiatów na północy i na północnym zachodzie),
- podlaskim (powiaty południowe),
- lubelskim,
- podkarpackim (obszary północne i południowe),
- świętokrzyskim,
- małopolskim (powiaty centralne i wschodnie).

StartFragment
Ponadto, na zachodzie termometry wskażą od 19 do 23 stopni, na północnym wschodzie od 24 do 29 stopni. Rano na wschodzie mogą (lokalnie) pojawić się mgły, ograniczające widoczność do 200 m. Kierowcy powinni zachować ostrożność.
Ciepło, ale burzowo
Dla dwóch powiatów w Małopolsce - wadowickiego i wielickiego - wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. "Miejscami będą im towarzyszyć silne opady deszczu (20-30 mm) oraz porywy wiatru do 70 km/h" - podano w komunikacie, dodając, że lokalnie mogą wystąpić również opady gradu".
To jednak nie wszystko. IMGW w prognozie zagrożeń meteorologicznych przewiduje, że burze obejmą przeważający obszar Polski. Nie jest zatem wykluczone, że meteorolodzy wydadzą ostrzeżenia przed burzami (i towarzyszącymi im opadami deszczu i gradu) dla kolejnych obszarów.

Deszczowa noc
Opady utrzymają się także w nocy z piątku na sobotę. Niebo nad przeważającą częścią kraju będzie zachmurzone, choć pojawią się także przejaśnienia. Deszcz spadnie m.in. na wschodzie, w centrum, z kolei na południowym zachodzie pojawią się też burze. Miejscami popada intensywnie (30-40 mm). W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać prędkość do ok. 70 km/h. Temperatura w nocy będzie oscylowała od 11-14 stopni na zachodzie i południu Polski do 14-18 stopni w pozostałych regionach.
Zmiany w pogodzie
W sobotę ochłodzi się. Termometry wskażą maksymalnie 17-20 stopni na Wybrzeżu, jak i lokalnie na południu (zwłaszcza w rejonach podgórskich), przez 21-23 stopni na zachodzie i w centrum, do 24-27 stopni na wschodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski wystąpią opady deszczu, nie będą one intensywne (10-20 mm) - a lokalnie także burze, podczas których wiatr może osiągać prędkość do 70 km/h.

Niedziela będzie już pogodna. Jedynie na północnym-wschodzie przewidywane są przelotne opady deszczu; większe zachmurzenie może pojawić się również w województwie zachodniopomorskim. Temperatury będą sięgały od 21-22 stopni na północy do 24 stopni w centrum i na południu (z wyjątkiem rejonów podgórskich - tam do 20 stopni).
- Wrzesień zaskoczy upałami. Polska może przebić Włochy i Chorwację
- Kiedy spadnie pierwszy śnieg 2025? Znamy długoterminową prognozę na zimę
Źródła: PolskieRadio24.pl/IMGW/łl