Czy Polacy są przygotowani na kryzys? Raport PKO Ubezpieczenia
Raport PKO Ubezpieczenia: 45% Polaków nie jest przygotowanych na kryzys. Sprawdź, jak zadbać o finanse i zdrowie na wszelki wypadek.
2025-08-20, 12:32
Jak Polacy oceniają swoje przygotowanie na trudności?
Nowy raport PKO Ubezpieczenia pokazuje, że 45% Polaków nie czuje się przygotowanych na kryzys - tylko niepełna 7% deklaruje pełne zabezpieczenie na kryzysy zdrowotne czy finansowe. We wszystkich grupach wiekowych co najmniej 23% badanych przyznaje wprost, że nie wie, jakie działania mogłoby podjąć, aby zabezpieczyć się na przyszłość.
O co dbamy najchętniej - zdrowie, dieta, finanse
Z raportu "Na wszelki wypadek" wynika, że Polacy najłatwiej radzą sobie z oszczędzaniem (55%), profilaktyką zdrowotną (49,4%), aktywnością fizyczną (45,2%) czy zdrową dietą (44,1%). Ćwiczymy, staramy się zdrowo jeść, robimy badania, oszczędzamy, kiedy możemy. Ale gdy pojawia się temat uporządkowania dokumentów czy rozmowy z bliskimi o finansach, wiele osób odkłada to na później - czasem dlatego, że to nieprzyjemny temat, czasem dlatego, że nie wiemy, od czego zacząć. Socjolog prof. Tomasz Sobierajski tłumaczy to tak: - Najłatwiej dbamy o rzeczy, które są namacalne. A tematy związane z przyszłością są trudne, więc wolimy ich unikać.
Internet czy rozmowa? Skąd czerpiemy wiedzę
Młodsi w wieku 18-29 lat najczęściej szukają informacji w internecie - robi tak 58%, w przypadku starszych jest to tylko 29%. Co ciekawe, 18,5% badanych nie szuka żadnych informacji o tym, jak się przygotować na wszelki wypadek - co może mieć przykre skutki w razie wystąpienia kryzysu. Rozmowa pozostaje jednak jednym z najważniejszych źródeł wiedzy - 48,2% Polaków czerpie informacje "na wszelki wypadek" właśnie z rozmów z rodziną i znajomymi. Te osoby, które nie rozmawiają, deklarują, że jeszcze o tym nie myślą (23,5%) bądź boją się "zapeszyć" (19,8%). Te obawy może pomóc rozwiać rozmowa z ekspertem.
Dlaczego warto rozmawiać z ekspertem PKO Banku Polskiego
Jak komentuje Ewa Kapacka, Dyrektorka Biura Marketingu i PR w PKO Ubezpieczenia: Z badań wynika, że niespełna 30% Polaków konsultuje ze specjalistami podejście do przygotowania "na wszelki wypadek", przy czym im większe miasto, tym wyższy wskaźnik (dla miast 500 tys. 35,1%, dla wsi 26,8%). To jest nadal niewiele - a przecież rozmowa z ekspertem pozwala przełożyć ogólne wskazówki na konkretny plan działania. W oddziałach PKO Banku Polskiego klienci mogą porozmawiać z doradcami, którzy łączą wiedzę finansową z doświadczeniem w ubezpieczeniach. Pomogą dobrać rozwiązania dopasowane do potrzeb, możliwości i etapu życia".
Jeden krok "na wszelki wypadek" - co wybierają Polacy
Kiedy zapytano badanych o jeden konkretny krok "na wszelki wypadek", najczęściej wskazywali zabezpieczenie finansowe, zakup polisy, czy spisanie testamentu. Szczególnie niepokojące jest to, że aż 24% w ogóle nie potrafi wskazać żadnego działania. - Ten wynik ma szczególne znaczenie interpretacyjne - pokazuje bowiem, że w polskim myśleniu o przyszłości i zabezpieczeniu dominuje emocjonalny dystans i poznawcza nieokreśloność. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że "należałoby coś zrobić". ale nie potrafi przekuć tej ogólnej troski w działanie - podkreśla prof. Tomasz Sobierajski.
Materiał marketingowy. Bank działa jako agent ubezpieczeniowy. Ochronę świadczy PKO TU S.A. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu, w tym o wyłączeniach oraz ograniczeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, znajdziesz w Warunkach Ubezpieczenia, na naszej stronie pkoubezpieczenia.pl.
Artykuł sponsorowany
