Tak lodowa fala opadów przejdzie przez Polskę. Meteorolodzy pokazali animację

Zima znów atakuje. Meteorolodzy opublikowali nową animację, która pokazuje dokładną trasę frontu. IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia, które obejmują znaczną część Polski.

2026-02-05, 10:31

Tak lodowa fala opadów przejdzie przez Polskę. Meteorolodzy pokazali animację
Opady deszczu ze śniegiem. Foto: Piotr Kamionka/REPORTER

Pogoda na czwartek 5 lutego. Gdzie będzie padać?

W dzień zachmurzenie będzie duże, w południowej części kraju większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na północy opady śniegu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, powodujący gołoledź. Na pozostałym obszarze opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź.

Meteorolodzy wykorzystali zaawansowany system prognozowania opadów i zachmurzenia MERGE. Na udostępnionej animacji widać, że pierwsze uderzenie frontu nastąpi w czwartek rano. Śnieg pojawi się w północno-zachodniej części kraju, w okolicach Bydgoszczy i Szczecina. O godz. 10 opady śniegu i deszczu będą rozciągać się już od zachodniej granicy kraju do okolic Olsztyna.

Padać będzie także w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, południowej części woj. pomorskiego i na północy woj. lubelskiego. Później w tych okolicach pojawią się także opady deszczu, a front rozciągnie się na północ do całego woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego. Około godziny 14 w tych miejscach prognozowane są opady śniegu.

Temperatura maksymalna od -5 st. C. na północy, ok. 1 st. C. w centrum, do 7 st. C. miejscami na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w północno-wschodniej części kraju okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed marznącymi opadami. Obowiązują do czwartku 5 lutego do godz. 23. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • pomorskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • podlaskim,
  • mazowieckim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • łódzkim,
  • wielkopolskim,
  • lubuskim,
  • dolnośląskim (powiaty północne),
  • świętokrzyskim (powiaty: konecki, skarżyski),
  • lubelskim (poza powiatami: hrubieszowskim, tomaszowskim, zamojskim, Zamość, biłgorajskim, janowskim).

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi dotyczą województw:

  • dolnośląskim,
  • opolskim,
  • śląskim,
  • świętokrzyskim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim,
  • lubelskim.
Czytaj także:

Źródło: IMGW/tw

Polecane

Wróć do strony głównej