Statki celem ataków w cieśninie Ormuz. Kontenerowiec ostrzelany pociskiem

Przepływający przez cieśninę Ormuz kontenerowiec został trafiony "nieznanym pociskiem" - poinformowała w sobotę brytyjska agencja monitorująca bezpieczeństwo żeglugi UKMTO. Do zdarzenia doszło kilka godzin po tym, jak Iran ponownie wprowadził ograniczenia dla żeglugi przez ten strategiczny szlak.

2026-04-18, 19:15

Statki celem ataków w cieśninie Ormuz. Kontenerowiec ostrzelany pociskiem
Przechodzący przez cieśninę Ormuz kontenerowiec został ostrzelany. Foto: Reuters

Ktoś ostrzelał kontenerowiec w cieśninie Ormuz

Pocisk uszkodził część kontenerów na statku, który znajduje się 25 mil morskich (46 km) od wybrzeża Omanu - poinformowała UKMTO, nie wskazując sprawcy zdarzenia. Do incydentu doszło krótko po wcześniejszym komunikacie UKMTO, według którego jednostki irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) ostrzelały tankowiec przepływający przez cieśninę. 

Oba zdarzenia miały miejsce kilka godzin po tym, jak Iran ponownie wprowadził ograniczenia dla żeglugi przez Ormuz w reakcji na wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o utrzymaniu amerykańskiej blokady irańskich portów.

Dowiedz się więcej: 

Opłaty za przejście cieśniny Ormuz. Teheran chce się wzbogacić na frachcie

Portal Axios przekazał za niewymienionym z nazwiska amerykańskim urzędnikiem, że w sobotę doszło dotąd do co najmniej trzech - a nie jak podała UKMTO dwóch - ataków na statki handlowe. W piątek władze Iranu ogłosiły otwarcie cieśniny Ormuz dla wszystkich statków handlowych na czas trwania rozejmu w wojnie z USA i Izraelem, czyli do nocy z wtorku na środę.

Trump potwierdził otwarcie tego szlaku wodnego, zapowiadając jednocześnie utrzymanie blokady irańskich portów do czasu zawarcia ostatecznego porozumienia z tym państwem.

Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu poinformowała w sobotę po południu, że kontrola nad cieśniną obejmuje także pobieranie opłat związanych "z zapewnieniem bezpieczeństwa, ochrony żeglugi i środowiska" - podała agencja Reutera za irańskimi mediami państwowymi.

Dziurawa kontrola cieśniny Ormuz? Są sygnały o przepłynięciu

Co najmniej osiem tankowców z ropą i gazem przepłynęło od piątku przez Ormuz - przekazała Al-Dżazira. Z danych śledzącej ruch morski firmy Kpler wynika, że wczesnym ranem w sobotę cieśninę pokonały: jeden tankowiec z ropą, cztery jednostki do transportu LPG, dwa tankowce na ropę i chemikalia oraz jeden statek klasyfikowany jako przewożący produkty naftowe.

(PAP) (PAP)

Z kolei od wprowadzenia blokady w poniedziałek siły USA zawróciły 23 statki zmierzające do irańskich portów - podała agencja Reuters, powołując się na armię amerykańską.

Armatorzy boją się przejścia cieśniny Ormuz

Zamknięcie cieśniny przez siły irańskie uwięziło ponad 600 statków w Zatoce Perskiej, a armatorzy wstrzymują kolejne rejsy w obawie przed minami, które mogły zostać rozmieszczone w Ormuzie przez Iran.

Ormuz jest kluczowym szlakiem morskim, którym wywożone są surowce z regionu Zatoki Perskiej. W normalnych warunkach przepływa tą trasą 20 proc. światowego wolumenu ropy i skroplonego gazu ziemnego (LNG). 

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej