Uniwersytet Jagielloński zarządzany przez menedżera wyłonionego w konkursie?
"Rzeczpospolita" pisze, że Uniwersytet Jagielloński może być pierwszą uczelnią w Polsce, której rektor będzie pochodził z konkursu.
2011-05-26, 07:00
Taką możliwość daje nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym. Do tej pory rektorzy byli wybierani.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Karol Musioł, zaproponował, by w statucie uczelni zapisać możliwość wyboru rektora, prorektorów i dziekanów wydziałów w drodze otwartych konkursów. Ministerstwo Nauki wprowadziło do nowelizacji ustawy zapis o konkursach, by środowisko akademickie bardziej biznesowo spojrzało na kierowanie uczelniami, a rektorem miał szansę zostać menedżer.
- To znaczna zmiana w naszej tradycji, coś, z czym nasza społeczność akademicka się nie zetknęła - mówi "Rzeczpospolitej" rektor Politechniki Warszawskiej, profesor Włodzimierz Kurnik. To otwarcie na cały świat - do tej pory kandydaci na rektora byli wyłaniani spośród wieloletnich pracowników.
Teraz rektorem może zostać ktoś spoza uczelni, nawet z innego ośrodka krajowego albo zagranicznego. Profesor Kurnik też zamierza zaproponować wpisanie do statutu swej uczelni możliwości wyłaniania rektora drogą konkursu.
REKLAMA
IAR, aj
REKLAMA