Wielkie otwarcie planetarium CNK już w niedzielę
Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że będzie to jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie.
2011-06-15, 10:30
Posłuchaj
Dyrektor CNK Robert Firmhofer o planetarium
Dodaj do playlisty
Planetaria zwykle wyświetlają 100 tys. gwiazd, te bardzo nowoczesne - 2-3 mln, Planetarium Kopernik będzie ich miało 20 mln. - To więcej niż jest w stanie zarejestrować ludzkie oko, wszystkich nie zobaczymy. Ale chyba dzięki temu powstaje niezwykłe poczucie obecności w przestrzeni kosmicznej - mówi Firmhofer.
Ekran planetarium jest półkulą, dzięki czemu projekcja będzie "otaczała" widzów ze wszystkich stron. Dyrektor Firmhofer podkreślił, że seans w takim planetarium będzie dużym przeżyciem, dzięki czemu jego uczestnicy będą mogli lepiej przyswoić wiedzę o kosmosie. Pokazom gwiaździstego nieba mają towarzyszyć projekcje filmowe.
Doktor Mammori Mori, pierwszy japoński astronauta i dyrektor tokijskiego odpowiednika Centrum Kopernik, powiedział, że to, co można zobaczyć w warszawskim planetarium, jest najwierniejszym oddaniem tego, co widział w przestrzeni kosmicznej.
Jutrzejsza uroczystość otwarcia planetarium będzie się składała z części oficjalnej i wieczornej części otwartej dla publiczności. Ludzie, których pasją jest astronomia, będą o niej opowiadać, posługując się slajdami. Następnie odbędzie się koncert Urszuli Dudziak. Na zakończenie planetarium zostanie oświetlone od zewnątrz, a wewnątrz pierwsi widzowie będą mogli obejrzeć gwiaździste niebo.
Robert Firmhofer powiedział, że w lipcu wokół Centrum Nauki zostanie otwarty Park Odkrywców. Będzie tam można obejrzeć roślinność, także wodną, i dzieła sztuki, a w wyznaczonym miejscu będą wyświetlane filmy.
IAR,kk
REKLAMA