Jak radzić sobie z chorobą nowotworową dziecka?
"Często rodzice szukają winy w sobie, że czegoś nie dopilnowali, że może coś w ich trybie życia spowodowało chorobę dziecka".
2011-06-29, 18:03
Posłuchaj
Zakończyła się trzymiesięczna kampania "Odczaruj Raka" Fundacji Spełnionych Marzeń. Celem kampanii było udzielenie wsparcia rodzicom i przekazanie wiedzy niezbędnej do radzenia sobie w sytuacji choroby nowotworowej dziecka. Spotkania rodziców z lekarzami i psychologami odbywały się w szpitalach dziecięcych w Warszawie, Olsztynie, Lublinie i Kielcach.
Rodzicom potrzeba informacji
Doktor Agnieszka Wypych ze Szpitala Dziecięcego przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie podkreśliła, że rodzice szukają wsparcia i rzetelnej informacji.
- Często ci ludzie szukają winy w sobie, że czegoś nie dopilnowali, że może coś w ich trybie życia spowodowało chorobę dziecka. Trzeba rozwiewać te wątpliwości, żeby rodzice oprócz tego, że mają stres związany z chorobą dziecka, dodatkowo siebie nie obarczali. Poza tym obserwujemy ich duży niepokój i troskę o pozostałe dzieci w rodzinie - powiedziała dr Wypych.
Psycholog Marta Rusek ze Szpitala Dziecięcego w Warszawie zaznaczyła, że każdy z rodziców potrzebuje innej porady chociaż dotyczącej tej samej kwestii, na przykład, czy mówić dziecku o jego chorobie.
REKLAMA
- Moim zdaniem trzeba rozmawiać z dzieckiem o jego chorobie, ale jak rozmawiać? Tu nie ma jednego przepisu. Zależy to od wieku dziecka, od jego możliwości zrozumienia i od tego ile ono chce wiedzieć. Nie można udawać, że nic się nie stało - zaznaczyła Marta Rusek.
Dziecięce nowotwory są uleczalne w 75 %
Tomasz Osuch - prezes Fundacji Spełnionych Marzeń powiedział, że wiele informacji, które można znaleźć w internecie jest już nieaktualnych, bo wraz z postępem w medycynie zmienia się wiedza o chorobach.
- Teraz wyleczalność niektórych chorób onkologicznych wynosi ponad 90 procent, ogólnie wszystkie schorzenia onkologiczne leczone są skutecznie w 75 procentach. Możemy powiedzieć, że niektóre schorzenia nie są chorobami śmiertelnymi, ale raczej przewlekłymi. To duży sukces bo, gdy leczył się mój syn, mówiliśmy zupełnie inaczej o tej chorobie - podkreślił Osuch.
Ambasadorem kampanii jest tancerka Edyta Herbuś, która odwiedza dzieci na oddziałach onkologicznych.
REKLAMA
gs
REKLAMA