"Zabójstwo ks. Popiełuszki przeciwko Jaruzelskiemu"
Analizę sytuacji politycznej w Polsce po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki odnaleźć można w odtajnionych dokumentach NATO, udostępnionych na stronie MSZ.
2011-07-22, 19:30
Archiwa Sojuszu zostały odtajnione na wniosek Polski. Akta dotyczą lat 1980-84. W notatce NATO z 29 listopada 1984 roku podkreślono, że zabójstwo ks. Popiełuszki i następujące po nim wydarzenia mają znaczenie w kontekście trzech najważniejszych pytań dotyczących Polski: o pozycję generała Jaruzelskiego i balans sił wewnątrz reżimu, o pozycję Kościoła i relacje Kościół-państwo, o nastroje społeczne i stan opozycji.
- Zabójstwo ks. Popiełuszki przez członków tajnej milicji (SB) jest szeroko rozważane jako celowe usiłowanie wywołania niepokoju społecznego przez tych, którzy nie zgadzają się z polityką generała Jaruzelskiego - napisano w dokumencie. (Z innych dokumentów, które ujawnił prof. Andrzej Paczkowski, wynika, że mogło chodzić o konflikt między generałem Mirosławem Milewskim, odpowiedzialnym w Biurze Politycznym za SB, a szefem MSW i Informacji Wojskowej Czesławem Kiszczakiem (red.).
W ujawnionej notatce opisano także reakcje Jaruzelskiego i Kiszczaka na śmierć ks. Popiełuszki. - Zdystansowali się oni od odpowiedzialności za morderstwo natychmiastowym aresztowaniem czterech członków tajnej milicji, zawieszeniem generała milicji bezpośrednio odpowiedzialnego za ich nadzorowanie i otworzeniem śledztwa w tej sprawie, popartego jednogłośnie przez Komitet Centralny Partii.
Dokument zawiera także informacje na temat postawy władz Kościoła katolickiego w Polsce, których "spokojne apele spowodowały, że sytuacja nie wymknęła się spod kontroli". W notatce podkreślono również, że śmierć ks. Popiełuszki i następujące po niej wydarzenia umocniły "Solidarność".
REKLAMA
<<<Dokument NATO dotyczący śmierci ks. Jerzego Popiełuszki>>>
aj
REKLAMA