Siedmiu kandydatów na prezesa Polskiego Radia
Do konkursu zgłosili się: Janusz Daszczyński, Tomasz Heryszek, Jacek Filus, Andrzej Siezieniewski, Witold Laskowski, Ryszard Hińcza i Krzysztof Michalski.
2011-07-29, 09:00
Posłuchaj
We wtorek, po ocenie merytorycznej zgłoszeń, zostaną wyłonione osoby zakwalifikowane do trzeciego etapu konkursu. - Ma to być maksymalnie pięciu kandydatów - powiedział IAR przewodniczący Rady Nadzorczej Stanisław Jędrzejewski.
- Zespół powołany przez Radę Nadzorczą przeglądał wszystkie zgłoszenia pod kątem ich kompletności. Do kilku osób się zgłosiliśmy, by uzupełnili dokumentację. We wtorek spotykamy się po to, by przyjąć, że ta dokumentacja jest kompletna, przejrzeć te zgłoszenia pod kątem merytorycznym. W środę dokonamy wyboru prezesa - wyjaśnił Jędrzejewski.
O kandydatach
Janusz Daszczyński był członkiem zarządu Telewizji Polskiej za prezesury Ryszarda Miazka, był także szefem Telewizji Gdańsk i dyrektorem polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju. Jacek Filus jest redaktorem naczelnym Polskiego Radia Katowice.
Kandyduje też Tomasz Heryszek - członek zarządu i zastępca redaktora naczelnego Radia Katowice. Ryszard Hińcza to były dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia. Witold Laskowski był przez wiele lat korespondentem TVP w Moskwie, do niedawna szef TVP Polonia, był też dyrektorem Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Krzysztof Michalski był prezesem Polskiego Radia w latach 1993-1998. Andrzej Siezieniewski kierował Polskim Radiem w latach 2002-2006.
Sprzeciw Dworaka
Rada Nadzorcza Polskiego Radia rozpisała nowy konkurs na prezesa Polskiego Radia, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie powołała na to stanowisko rekomendowanego przez Radę Jarosława Hasińskiego.
Do czasu wyboru nowego prezesa wszelkie uprawnienia do kierowania spółką i podejmowania dotyczących jej decyzji ma dwoje powołanych członków zarządu - Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki.
Jarosława Hasińskiego, kierującego Polskim Radiem od listopada 2009 r., na stanowisko prezesa w nowym zarządzie Rada Nadzorcza rekomendowała 6 lipca.
Przeciwko tej decyzji opowiedziało się wówczas trzech z siedmiu jej członków, którzy zgłosili zdania odrębne. Napisano w nich, m.in., iż wybór Hasińskiego wiąże się z upartyjnieniem mediów publicznych.
Na te opinie powoływał się przewodniczący KRRiT Jan Dworak, uzasadniając odrzucenie kandydatury Jarosława Hasińskiego.
IAR,kk
REKLAMA