Prezydent w Chinach. Szansa na wspólny sukces?
Prezydent Bronisław Komorowski przekonuje, że dzięki swojej wizycie w Chinach chce stworzyć dobry klimat dla współpracy gospodarczej między oboma krajami.
2011-12-18, 18:03
Posłuchaj
Rano w Szanghaju Bronisław Komorowski rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę w Chinach. Polskiemu prezydentowi towarzyszy 150 osobowa delegacja, w której skład wchodzi duża grupa przedstawicieli biznesu.
Bronisław Komorowski w rozmowie z dziennikarzami przypominał, że jest to pierwsza wizyta głowy polskiego państwa w Chinach od 14 lat. - Zmienił się od tego czasu świat, zmieniły się Chiny, ale zmieniła się też Polska - przekonywał prezydent. Bronisław Komorowski przyznawał, że podczas spotkań najważniejsze są obecnie kwestie gospodarcze.
Jak podkreślił Komorowski w rozmowie z polskimi dziennikarzami, do najważniejszych celów natury ogólnej należy "tworzenie klimatu sprzyjającego współpracy gospodarczej między Chinami a Polską, ale także pomiędzy konkretnymi firmami chińskimi i polskimi". Zapowiedział, że będzie temu służyło także poniedziałkowe forum inwestycyjne w Szanghaju, a następnie forum gospodarcze w Pekinie.
Polsko-chiński sukces
Komorowski spotkał się w Szanghaju z kierownictwem - jak to ujął - "najbardziej znanej polsko-chińskiej firmy Chipolbrok, która funkcjonuje od początku lat 50., a więc (pochodzi) z zupełnie innej epoki i realiów, ale która sobie dzisiaj dobrze radzi na rynkach zewnętrznych i w dalszym ciągu pełni funkcję wizytówki współpracy polsko-chińskiej".
Chipolbrok to Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe, które powstało jako pierwsze przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego w Chinach. Prezydent zaznaczył, że bardzo zależy mu na tym, by "ta dobra współpraca stała się źródłem działania także w innych obszarach".
- Z tą samą intencją spotkałem się dzisiaj z najważniejszymi przedstawicielami gospodarki i biznesu chińskiego z regionu Szanghaju - powiedział Komorowski. Będzie z nimi rozmawiał również w ramach poniedziałkowego forum inwestycyjnego.
W stolicy Chin ma zostać podpisane porozumienie o strategicznym partnerstwie Polski i Chin. Już pierwszego dnia wizyty w Szanghaju prezydent zjadł kolację z przedstawicielami największych firm tego regionu. W trakcie pobytu prezydenta w Chinach dojdzie do podpisania memorandum o sprzedaży Huty Stalowa Wola chińskiemu koncernowi LiuGong.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Bronisław Komorowski dodawała, że liczy, iż efektem wizyty w Chinach będzie również zwiększona popularność polskich uczelni wyższych wśród tutejszych studentów.
Forum akademickiemu w Pekinie ma przewodniczyć minister nauki i szkolnictwa wyższego. Barbara Kudrycka. Wraz z prezydentem do Chin przeleciała takę grupa kilkunastu rektorów największych polskich uczelni.
IAR, sm
REKLAMA