Matematyka wskazuje: Szkocja będzie niepodległa
Które państwa rozpadną się, a które połączą w jedno? Badacze prognozują zaskakujące losy Szkocji, Danii, Norwegii, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Francji.
2012-02-20, 09:17
Naukowcy z Francji, Hiszpanii i USA zbadali PKB, dane dotyczące nierówności, kultury i genetyki i na ich podstawie stworzyli matematyczny model Europy. Dzięki niemu oceniają, które państwa mają szansę rozpaść się, a które połączyć w ciągu najbliższych dziesięcioleci.
Zdaniem prof. Klausa Desmeta z uniwersytetu w Madrycie, pierwsza w kolejce do secesji jest Szkocja. Musi jednak pokonać pewne ograniczenia. - Niepodległość Szkocji byłaby bardziej oczywista, gdyby ta część Zjednoczonego Królestwa była "trochę bogatsza lub trochę większa" - uważa naukowiec.
Z badań zespołu wynika, że póki co najwięcej Szkocja zyskałaby na większej decentralizacji. Ta opcja cieszy się dużym poparciem.
Rząd w Edynburgu chce rozpisać referendum w sprawie niepodległości Szkocji i planuje je przeprowadzić w 2014 roku. Z sondażu z 5 lutego br. wynika, że przewaga zwolenników pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie nad zwolennikami niepodległości wynosi 5 pkt proc.
REKLAMA
Obliczenia wykonane modelem matematycznym zespołu Desmenta sugerują, że najbardziej możliwe jest połączenie się dwóch sąsiednich państw: Austrii i Szwajcarii, także Danii i Norwegii, a na trzecim miejscu, choć mniej prawdopodobne - nawet Wielkiej Brytanii i Francji.
Ekonometria, która bada zależności między różnymi wielkościami ekonomicznymi stosuje metody matematyki i statystyki. Model przetestowano wprowadzając dane z byłej Jugosławii. Z obliczeń wynikało, że Jugosławia rozpadnie się, a niepodległość jako pierwsze uzyskają Słowenia i Chorwacja - a więc tak, jak rzeczywiście się stało.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
wit
REKLAMA
REKLAMA