Wybitny reżyser Andrzej Wajda kończy 86 lat
Współtwórca polskiej szkoły filmowej, jest autorem słynnych obrazów, takich jak: "Człowiek z żelaza", "Kanał", "Wesele", "Ziemia Obiecana", "Pan Tadeusz" i "Katyń".
2012-03-06, 07:44
Posłuchaj
Twórczość reżysera od lat jest doceniana na całym świecie. Wiele jego filmów otrzymało nagrody na prestiżowych festiwalach. W 2000 roku Wajda dostał honorowego Oscara - nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. W 2006 roku otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Jego filmy "Panny z wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza" oraz "Katyń" były nominowane do Oscara. Od 1997 roku jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Andrzej Wajda angażuje się w działalność polityczną, był członkiem komitetu doradczego "Solidarności", a w 1989 roku Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1989-1991 pełnił funkcję senatora I kadencji. Dwa lata temu, w przedterminowych wyborach prezydenckich poparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego jako jeden z członków Komitetu Honorowego kandydata.
W marcu 2011 roku reżyser został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem cywilnym.
Wałęsa oczami Wajdy
Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, jako syn oficera piechoty Jakuba Wajdy oraz Anieli z Białowąsów, nauczycielki. Ojciec Andrzeja Wajdy zginął w Katyniu.
Ukończył łódzką filmówkę, debiutował w 1954 roku filmem "Pokolenie". Międzynarodowe uznanie przyniosły mu "Kanał" oraz "Popiół i diament". Inne znane obrazy Wajdy to: "Popioły", "Wesele", "Ziemia Obiecana", "Panny z wilka" i "Brzezina". Duże znaczenie dla reżysera miało powiązanie w filmach tematyki narodowej, politycznej, społecznej i moralnej. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują obrazy dotyczące czasów najnowszych, jak: "Bez znieczulenia", "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza", będące świadectwem epoki.
Za "Człowieka z żelaza" Wajda otrzymał Złotą Palmę w Cannes w 1981 roku, co było powodem wycofania filmu przez komunistyczne władze z oscarowej rywalizacji. Reżyser otrzymał także Srebrną Palmę za "Kanał", Srebrną Muszlę w San Sebastian za "Wesele" i francuskiego Cezara za "Dantona".
Andrzej Wajda wyreżyserował kilka głośnych przedstawień teatralnych, głównie w Teatrze Starym i Powszechnym w Krakowie. Jego największym sukcesem było wystawienie "Biesów" na londyńskim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym LIFT.
Reżyser jest też uzdolnionym rysownikiem, po wojnie przez trzy lata studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace wystawiano w Polsce i Japonii. W 1994 roku ufundował Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie.
W 2002 roku założył w Warszawie Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Artysta zasiada w radzie Kolegium Europy Wschodniej imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz w radzie programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
Obecnie pracuje nad filmem o Lechu Wałęsie "My, naród polski".
IAR,kk
REKLAMA