Konstytucja do zmiany. "Blokuje rozwój kraju"
Prawo i Sprawiedliwość proponuje wszystkim klubom wypracowanie zgody co do minimum dobrych zmian w konstytucji.
2012-04-01, 14:25
Posłuchaj
Miałyby tego dokonać w ciągu 6 miesięcy komisje nadzwyczajne powołane w Sejmie i w Senacie. Formalną propozycję PiS ma przedstawić po Świętach Wielkanocnych. Rzecznik PiS-u Adam Hofman przekonuje, że obecna ustawa zasadnicza wymaga zmian po 15 latach obowiązywania. W jego ocenie, konstytucja z 1997 roku była zlepkiem różnych pomysłów. Nadszedł czas - mówi polityk - by w gronie nie tylko polityków, ale i ekspertów zastanowić się nad nową konstytucją. Obecna ustawa zasadnicza w wielu miejscach blokuje rozwój w Polsce - przekonuje Adam Hofman.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
O konieczności zmiany konstytucji mówi też Solidarna Polska. Posłanka Beata Kempa przekonuje, że trzeba nad tym bardzo wnikliwie pracować. Jej zdaniem z ustawy zasadniczej powinien zniknąć artykuł dotyczący korporacji zawodowych. Trzeba też - powiedziała - uszczelnić system dotyczący prawa Unii Europejskiej.
Poseł PO Stefan Niesiołowski nie widzi powodów do zmiany obecnej konstytucji. Nie przesądza jednak z góry odrzucenia propozycji PiS-u, jeśli - jak powiedział - będą rozsądne pomysły. Jego zdaniem obowiązująca ustawa zasadnicza jest dobra.
REKLAMA
Pole konfliktu
Stanisław Żelichowski z PSL-u uważa, że PiS - propozycją zmiany konstytucji - szuka pola kolejnego konfliktu. Jego zdaniem, warto by obecną ustawę zasadniczą ocenili eksperci.
Eurodeputowany SLD Marek Siwiec wątpi, by w Sejmie znalazła się większość 2/3, potrzebna do zmiany konstytucji. Polityk przypomniał, że przygotowana przez prezydenta propozycja dopisania rozdziału ustawy zasadniczej dotyczącego Unii Europejskiej zakończyła się w poprzedniej kadencji fiaskiem. Marek Siwiec nie wykluczył poparcia SLD dla powołania komisji konstytucyjnej, ale - jak zaznaczył - chodzi o klimat dyskusji oraz o ewentualną ocenę obecnej ustawy.
Zdaniem rzecznika Ruchu Palikota Andrzeja Rozenka, Prawo i Sprawiedliwość powinno trzymać się jak najdalej od ustawy zasadniczej. On też mówi, że pewne kwestie w obowiązującej konstytucji należałoby poprawić, ale nie ma wystarczającej większości, by tego dokonać.
2 kwietnia mija 15 rocznica uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ją 451 głosami parlamentarzystów z SLD, PSL, UW i UP. 25 maja obywatele poparli ją w ogólnonarodowym referendum. Prezydenta Aleksander Kwaśniewski podpisał ją 16 lipca.
REKLAMA
Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 roku. Nowa konstytucja zastąpiła tak zwaną Małą Konstytucję z 1992 roku.
IAR, sm
REKLAMA