Już wkrótce obrączkowe zaćmienie Słońca!
Kto może, niech spędzi noc z 20 na 21 maja w Wielkim Kanonie Kolorado. Widok będzie oszałamiający. Szkoda, że nie będzie go można zobaczyć w Polsce...
2012-05-14, 11:04
Zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob może wtedy przysłonić tarczę Słońca. Jednakże, ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity (to miejsca przecinania się orbit naszego naturalnego satelity oraz Ziemi).
Według dr hab. Arkadiusza Olecha z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie większość ludzi odróżnia zaćmienie częściowe od zaćmienia całkowitego. W tym pierwszym tarcza Księżyca nie przechodzi centralnie na tle tarczy Słońca, przez co tylko część naszej dziennej gwiazdy zostaje przysłonięta. Natomiast w przypadku zaćmienia całkowitego cała tarcza Słońca jest zasłonięta przez Srebrny Glob.
- Jest jednak jeszcze jeden możliwy wariant. Ponieważ orbity Księżyca i Ziemi są elipsami, rozmiary kątowe naszego naturalnego satelity i Słońca na niebie zmieniają się. Gdy zaćmienie Słońca wypada blisko momentu, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi i jego tarcza jest najmniejsza, nie jest ona w stanie w całości zakryć Słońca. Wówczas mamy do czynienia z zaćmieniem obrączkowym - mówił dr Olech.
- Pas fazy obrączkowej zaćmienia zaczynie się 21 maja o godzinie 0.06 naszego czasu we wschodnich Chinach, następnie zahacza o Japonię (w tym o Tokio), przechodzi przez cały Pacyfik i kończy się w południowo-zachodnich stanach USA o godzinie 3.39. Na szczególnie ładny widok będą mogli liczyć właśnie obserwatorzy znajdujący się w USA. Zaćmione Słońce będzie tam bowiem zachodzić nad Wielkim Kanionem. Maksymalny czas trwania fazy obrączkowej wyniesie 5 minut i 46 sekund - powiedział ekspert.
Faza częściowa zaćmienia będzie widoczna na Pacyfiku, we wschodniej Azji, na Alasce, w Kanadzie i prawie całych Stanach Zjednoczonych oraz w części Meksyku. Niestety zaćmienia nie będziemy mogli oglądać w Polsce.
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>
sm
REKLAMA