20 zbuntowanych Ujgurów skazanych na 15 lat więzienia

Na kary do 15 lat pozbawienia wolności skazał sąd w położonym w zachodniej części Chin Sinciangu grupę 20 osób - podają chińskie media.

2012-08-02, 16:09

20 zbuntowanych Ujgurów skazanych na 15 lat więzienia
Mapa Chin z zaznaczonym Sinciangiem. Foto: TUBS/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Relacja Tomasza Sajewicza (IAR) z Pekinu
+
Dodaj do playlisty

Według werdyktu sądów oskarżeni dopuścili się aktów terroryzmu i działali na rzecz oderwania regionu od Chin.  

Sinciang zamieszkiwany jest przez wyznających islam Ujgurów, którzy obchodzą teraz Ramadan. 20 osób oskarżonych było m.in. o konstruowanie ładunków wybuchowych, promowanie religijnego ekstremizmu, a nawet próby wywołania „świętej wojny” wobec Komunistycznej Partii Chin.

Wyroki zapadły przed sądami w trzech miastach Xinjiangu - Urumczi, Kaszgarze i Aksu - poinformował na swoich stronach internetowych dziennik „Renminribao”. Media nie podają narodowości skazanych, ale pisownia ich nazwisk świadczy o tym, że są Ujgurami.

W ostatnich latach w Xinjiangu niejednokrotnie dochodziło do zamieszek na tle etnicznym pomiędzy zamieszkującą ten region rdzenną ludnością ujgurską, a Chińczykami narodowości Han. Do najkrwawszych starć doszło w lipcu 2009 roku, kiedy na ulicach Urumczi - według oficjalnych statystyk zginęło prawie 200 osób. Informacje dotyczące sytuacji w Xinjiangu są trudne do zweryfikowania, ze względu na ograniczenia władz dotyczące podróży po regionie oraz blokady internetu i sieci telekomunikacyjnych.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej