Zmarł Jacek Sempoliński. "To wielka strata dla sztuki"

Wybitny malarz, rysownik, krytyk, eseista i pedagog zmarł w Warszawie w wieku 85 lat

2012-08-30, 17:15

Zmarł Jacek Sempoliński. "To wielka strata dla sztuki"
Wernisaż wystawy "Ręka farbiarza" w łódzkiej galerii Propaganda w 2009 roku. Wystawa Jacka Sempolińskiego zainaugurowała Festiwal Łódź Czterech Kultur. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Posłuchaj

Profesor Paweł Nowak, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
+
Dodaj do playlisty

Profesor Paweł Nowak, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podkreśla, że dla uczelni jest to wielka strata. Profesor dodaje, że Jacek Sempoliński cieszył się ogromnym autorytetem zarówno wśród artystów jak i studentów. Jego sztukę Nowak określił jako przepełnioną intelektualizmem.

"Profesor Sempoliński uszczuplił, i tak już małe, grono autorytetów" - mówi profesor Nowak i dodaje, że "pokolenie mistrzów powoli odchodzi, ale na szczęście pozostają po nich wybitne dzieła".

Jacek Sempoliński urodził się w 1927 roku w Warszawie, w której pobierał nauki malarstwa w podziemnej szkole im. Krzyżanowskiego. Po wojnie skończył ASP, gdzie od 1956 roku sam wykładał systematycznie przechodząc kolejne szczeble naukowe aż do profesury.

Uważa się, że Sempoliński był jednym z inspiratorów ruchu kultury niezależnej. Jeszcze w latach 70-tych zaczął on malować obrazy nawiązujące tak kolorystyką jak tematyką do filozofii, religii i metafizyki. Za najważniejsze uważa się obrazy powstałe w ramach cyklów „Twarz” (od 1971 r.), „Ukrzyżowanie” (od 1975 r.), „Moc przeznaczenia Verdiego (1977 r.) i „Czaszka” (od lat 80-tych).

REKLAMA

W stanie wojennym działał intensywnie w ruchach kultury niezależnej, starając się związać ją jak najmocniej z kościołem. Uczestniczył w wielu imprezach ruchu, w tym w aranżacjach Janusza Boguckiego, Marka Rostworowskiego czy Niny Smolarz.

W 2012 r. artysta został odznaczony złotym medalem Gloria Artis.

 

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej