Czy istnieje życie w kosmosie? Naukowcy potwierdzają
Szkoccy naukowcy uważają, że szanse na znalezienie życia w kosmosie są znacznie większe niż przypuszczano. Taką hipotezę przedstawiono na Brytyjskim Festiwalu Nauki w szkockim Aberdeen.
2012-09-11, 12:01
Posłuchaj
Niezbędna do istnienia życia jest woda w stanie ciekłym. Powszechnie uważa się, że taka woda, by sprzyjała życiu, musi występować na powierzchni planety. A zatem planeta taka powinna występować w tak zwanej "strefie zamieszkiwalnej" - czyli nie za blisko macierzystej gwiazdy, bo wyparuje, ani też nie za daleko, bo zamarznie.
Teraz jednak naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen sugerują, że jest jeszcze jedna możliwość. Ciekła woda może znajdować się pod grubą warstwą lodu, pod warunkiem, że planetę ogrzewa jej własne wnętrze. Na Ziemi, jest tak na przykład na Antarktydzie, gdzie pod kilkukilometrową warstwą lodu są jeziora. Według szkockich astrobiologów może tak być również w kosmosie.
Planet w "strefie zamieszkiwalnej" może być zatem kilka razy więcej, niż uważa się obecnie. Niektóre dotychczasowe szacunki mówią o pięciuset milionach takich planet tylko w naszej galaktyce.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
IAR, mr
REKLAMA