Odwrócona hipoteka ma same plusy?
Na razie firmy mają w ofercie umowę o rentę dożywotnią. Działa ona podobnie, jak odwrócona hipoteka, ale właściciel mieszkania traci prawo własności od razu, a nie po śmierci, jak będzie w przypadku nowych rozwiązań.
2012-11-25, 10:22
Posłuchaj
Otwiera się furtka dla osób, które zdecydują się oddać mieszkanie w zamian za dożywotnie świadczenia. Resorty finansów i gospodarki przygotowały założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Proponowane rozwiązania są krytykowane przez część środowiska doradców nieruchomości.
Doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński uważa, że w obecnym stanie prawnym w Polsce nie jest to "najszczęśliwsze" rozwiązanie. Zwraca uwagę na przykład na kwestię wyceny nieruchomości - według niego nie wiadomo jakie realnie pieniądze będzie otrzymywała osoba w zamian za swoje mieszkanie, nie ma też uregulowanych związanych z eksmisją, jeśli osoby, które podpiszą umowę z bankiem wpadną w poważne tarapaty finansowe.
W opinii Błeszyńskiego, odwrócona hipoteka to produkt dla osób świadomych i wiedzących czego chcą. Ekspert dodaje, że odwrócona hipoteka sprawdza się na przykład w krajach skandynawskich. Jednak jak podkreśla tam banki mają przygotowane wyceny, dzięki czemu każda z osób, która decyduje się na kredyt hipoteczny, wie na jaką kwotę może liczyć.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
gs
REKLAMA