Sarkozy będzie przesłuchany ws. naruszenia tajemnicy śledztwa

Sędziowie śledczy zdecydowali, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy zostanie przesłuchany w związku z domniemanym naruszeniem tajemnicy śledztwa po opublikowaniu komunikatu dotyczącego tzw. afery Karaczi.

2013-01-10, 11:50

Sarkozy będzie przesłuchany ws. naruszenia tajemnicy śledztwa
Nicolas Sarkozy. Foto: lafranceforte.fr

Poinformowały o tym agencję AFP źródła sądowe. Sarkozy był prezydentem w latach 2007-2012.

Rodziny ofiar zamachu z 2002 roku w pakistańskim mieście Karaczi, gdzie zginęło 11 Francuzów, złożyły skargę na byłego już szefa państwa po opublikowaniu prawie półtora roku temu oświadczenia, w którym Pałac Elizejski napisał, że "w związku z tzw. aferą Karaczi nazwisko prezydenta nie pojawiło się w żadnym z akt śledztwa". Skarżący twierdzą, że doszło tu do naruszenia tajemnicy śledztwa.

Swój komunikat Pałac Elizejski wydał 22 września 2011 roku - w dniu, kiedy dwie osoby z otoczenia Sarkozy'ego zostały oskarżone o korupcję w związku z finansowaniem kampanii prezydenckiej Edouarda Balladura w 1995 roku. Brudne pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży okrętów Pakistanowi. Policja zatrzymała wówczas Nicolasa Bazire'a, byłego dyrektora gabinetu premiera Balladura w latach 1993-1995, a obecnie wpływowego biznesmena należącego do bliskiego kręgu znajomych Sarkozy'ego, oraz Thierry'ego Gauberta, byłego doradcę Sarkozy'ego.

Według prokuratury Bazire i Gaubert brali udział w nielegalnych transakcjach, w wyniku których część zysków ze sprzedaży francuskich okrętów podwodnych Pakistanowi w 1994 roku trafiła na konto sztabu wyborczego Balladura. W tamtym czasie Sarkozy był ministrem ds. budżetu i jednocześnie rzecznikiem kampanii Balladura.

REKLAMA

Francuski wymiar sprawiedliwości bada również ewentualny związek afery z zamachem w Karaczi. Jedna z hipotez mówi, że wycofanie się Francji w 1995 roku z kontraktu zbrojeniowego z Pakistanem spowodowało odwet i było pierwotną przyczyną zamachu.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej