Precedensowy wyrok ws. właścicieli portalu OdSiebie.com

Z zarzutów pomagania w komputerowym, filmowym i muzycznym piractwie zostali prawomocnie uniewinnieni przez sąd Łukasz i Jan Ć. - właściciele popularnego przed laty portalu OdSiebie.com - informuje "Gazeta Wrocławska".

2013-02-28, 11:41

Precedensowy wyrok ws. właścicieli portalu OdSiebie.com
. Foto: Glow Images/East News

Serwis OdSiebie.com służył do zamieszczania i ściągania plików z muzyką, filmami i zdjęciami. Każdy z przeszło 3 milionów użytkowników logował się na nim, zamieszczał np. piosenkę, po czym każdy inny użytkownik mógł pobrać ją za darmo.

Popularną witrynę zamknięto w 2009 roku.  Jej właścicielom zarzucono udział w komputerowym piractwie. Policja zorganizowała nawet specjalną konferencję w tej sprawie. A prokuratura zarzucała zatrzymanym pomoc w piractwie. Wartość pirackich materiałów miała przekraczać 450 tysięcy złotych.
Jednak wrocławskie sądy - najpierw rejonowy a teraz okręgowy - orzekły, że Łukasz i Jarosław Ć. żadnego przestępstwa nie popełnili.  Stwierdziły, że szefowie portalu  OdSiebie.com nie mogą odpowiadać za materiały publikowane przez internautów. Zwróciły też uwagę na fakt, że  każdy użytkownik mógł umieścić plik wielkości najwyżej 100 MB. Ich zdaniem to "pozwala wnioskować o intencji osób prowadzących portal".
Oskarżonych broniły też przepisy Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wynika z niej jednoznacznie, że osoba "udostępniająca zasoby systemu" nie jest niczemu winna jeśli nie wie o "bezprawnym charakterze danych" oraz natychmiast dane te usuwa gdy dostanie oficjalne żądanie w tej sprawie.
Zdaniem sądu, żądanie usunięcia pliku - by mogło być uznane za wiarygodne - nie może być anonimowe oraz nie może pochodzić z niepotwierdzonego źródła. Trzeba też "precyzyjnie wskazać" jaki to plik jest kwestionowany i z jakiego powodu.  A oskarżeni - przekonywał sąd - bezzwłocznie reagowali na wiarygodne i potwierdzone zgłoszenia o bezprawnych plikach znajdujących się w systemie.
Wrocławski Sąd Okręgowy stwierdził jednoznacznie, że "usługodawca nie ma obowiązku monitorowania sieci". Nie musi też wprowadzać oprogramowania monitorującego. Właściciele portalu mogliby odpowiadać tylko wówczas gdyby wiedzieli o tym, że na stronie jest jakiś nielegalny plik.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W sprawie skazany został  tylko jeden użytkownik portalu OdSiebie.com. Za umieszczanie pirackich plików muzycznych wartych 480 złotych dostał  pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Gazeta Wrocławska/polskieradio.pl, tj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej