Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej: "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"

Za przyjęciem uchwały głosowało 263 posłów, przeciwko było 33, wstrzymało się 146. Przed głosowaniem posłowie upamiętnili ofiary zbrodni wołyńskiej minutą ciszy.

2013-07-12, 12:06

Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej: "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa"

Posłuchaj

Sejm przyjął uchwałę ws. zbrodni wołyńskiej. Treść uchwały odczytał poseł Robert Tyszkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z zapowiedziami za przyjęciem uchwały głosowali posłowie PO. Mimo zastrzeżeń do kształtu projektu uchwałę poparli też posłowie SLD. PiS wstrzymał się od głosowania. Przeciw przyjęciu uchwały byli posłowie Ruchu Palikota.
W sejmowej uchwale upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej znajdzie się sformułowanie "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa". Posłowie odrzucili poprawkę, w której zbrodnia została określona mianem ludobójstwa, a także poprawkę przewidującą ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej - Męczeństwa Kresowian.
Czytaj więcej w serwisie specjalnym: ROCZNICA ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ>>>
"W lipcu 2013 roku przypada 70. rocznica apogeum fali zbrodni, których na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dopuściła się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zorganizowany i masowy wymiar zbrodni wołyńskiej nadał jej charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa. W latach 1942-1945 na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej ofiarą zbrodni padło ok. 100 tys. obywateli polskich. To tragiczne doświadczenie powinno być przywrócone pamięci historycznej współczesnych pokoleń" - brzmi uchwała.
Ponadto uchwała zawiera wyrazy wdzięczności dla Ukraińców, którzy podczas zbrodni wołyńskiej ratowali Polaków. Wyraża także szacunek i uznanie dla rodzin, środowisk i organizacji, które od wielu lat walczyły o prawo do prawdy o zbrodni wołyńskiej. Projekt wieńczą podziękowania Ukraińcom, którzy obecnie pomagają w dokumentowaniu zbrodni i uczczeniu ofiar.
W 2013 roku mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło z rąk UPA i miejscowej ludności ukraińskiej około 100 tys. Polaków.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej