Tworzą polską grupę zbrojeniową. Otrzyma nazwę ”Rosomak”?
Wielka konsolidacja w polskim przemyśle zbrojeniowym. Powstaje polska grupa zbrojeniowa zrzeszająca kluczowe przedsiębiorstwa - poinformował premier.
2013-09-16, 13:27
Posłuchaj
Dzięki współpracy ministrów obrony i skarbu konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego stała się faktem - powiedział premier dziennikarzom w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Dodał, że powstaje polska grupa zbrojeniowa, która będzie skupiała "wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności".
- Niewykluczone, że nowa jednostka otrzyma nazwę "Rosomak" - zapowiedzieli w Siemianowicach Śląskich premier i minister obrony. Szef rządu mówił w zakładach produkujących polskie kołowe transportery opancerzone, że właśnie rosomaki są produktem flagowym naszej armii.
Jak powiedział szef rządu, do grupy mają należeć m.in. Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, wśród nich siemianowickie WZM , gdzie produkuje się wozy Rosomak .
Premier mówił, że dzięki konsolidacji działalność polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych będzie lepiej skoordynowana. Szef rządu liczy też na więcej zleceń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Już obecnie dzięki współpracy tylko z zakładem w Siemianowicach zatrudnienie ma około 4 tysięcy osób.
REKLAMA
- Decyzja o konsolidacji zbrojeniówki ma kluczowe znaczenie dla tego, żeby przez najbliższe lata realizować plan modernizacji technicznej. Przypomnę, że tutaj chodzi o 130 mld zł przewidziane na najbliższe 10 lat i chodzi o realną modernizację polskiej armii. Bez skonsolidowanego przemysłu byłoby to niemożliwe - powiedział z kolei szef MON Tomasz Siemoniak.
Minister obrony podkreślił, że konsoliduje się również europejski przemysł zbrojeniowy. - W obliczu tej konkurencji nie możemy pozostać z rozproszonymi zasobami - powiedział Siemoniak. Dodał, że wierzy, iż decyzja o konsolidacji przyniesie przełom, jeśli chodzi o eksport polskiego sprzętu.
- Jestem święcie przekonany, że interes polskiej armii i interes polskiej gospodarki tu się dobrze przecięły - powiedział z kolei minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.
Poinformował, że polska grupa zbrojeniowa to łączne przychody na poziomie 6 mld zł i zatrudnienie ponad 13 tys. osób. - To także w wielu przypadkach najbardziej udane transfery wiedzy i komercjalizacji myśli do gospodarki. Te dobre przykłady chcielibyśmy, aby były takim lejtmotywem rozwoju tego przemysłu - ocenił Karpiński
PAP/IAR/agkm
REKLAMA