Janukowycz: Ukraina idzie europejską drogą rozwoju
- Ukraina nie ma alternatywy dla budowy społeczeństwa opartego na standardach europejskich, a ja nigdy nie wystąpię przeciwko woli swojego narodu - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz.
2013-11-25, 19:10
Posłuchaj
- Ukraina nie odmawia podpisania umowy stowarzyszeniowej. Mówimy jedynie o wstrzymaniu procesu podpisania, ponieważ na dzień dzisiejszy, 25 listopada, żadna ze stron - ani Ukraina, ani UE - nie jest gotowa do takiego aktu - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara. Dodał, że prezydent Wiktor Janukowycz wybiera się do Wilna na obrady Partnerstwa Wschodniego.
Może się więc zdarzyć, że w ostatniej chwili umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana.
- Ukraina nie ma alternatywy dla budowy społeczeństwa opartego na standardach europejskich, a ja nigdy nie wystąpię przeciwko woli swojego narodu - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz.
Administracja szefa państwa opublikowała wieczorem jego posłanie do obywateli, które przerywa milczenie Janukowycza w sprawie decyzji rządu o pauzie w przygotowaniach do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w najbliższy czwartek w Wilnie.
- Realizowane przez nas reformy są potwierdzeniem tego, że idziemy europejską drogą rozwoju.Nigdy nie uczynię żadnego kroku, który mógłby zaszkodzić Ukrainie i jej narodowi - napisał Janukowycz.
Kilka godzin wcześniej unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele w rozmowie z ukraińskimi dziennikarzami w Kijowie za pośrednictwem telemostu mówił, że każdy scenariusz jest możliwy. - Jestem człowiekiem optymistycznym z natury więc powiem: nadzieja umiera ostatnia - mówił Fuele.
Według niego, skoro Janukowycz będzie w Wilnie to będzie miał okazję, by wytłumaczyć liderom unijnym, dlaczego rząd zdecydował o przerwaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Brukselą.
REKLAMA
Janukowycz w specjalnym oświadczeniu napisał, że Ukraina wciąż budowana jest jako państwo, w którym "prawa człowieka, równość wobec prawa i ochrona socjalna są najwyższymi wartościami dla wszystkich". - Nikt nie odbierze nam marzenia o Ukrainie równych możliwości, o Ukrainie europejskiej. Tak samo, jak nikt nie zepchnie nas z drogi, która prowadzi do realizacji tego marzenia - czytamy.
Janukowycz ocenił, że nie może przy tym zapomnieć o najbiedniejszych i najmniej chronionych obywatelach, na których może spocząć ciężar okresu przejściowego. - Dlatego zmuszony jestem podejmować trudne decyzje i dlatego czasem ryzykuję, że nie zostanę zrozumiany. Wola obywateli Ukrainy zawsze była najważniejsza przy każdej mojej decyzji - zapewnił ukraiński prezydent.
Rada Ministrów ogłosiła swoją decyzję w czwartek. Premier tłumaczył, że wstrzymuje proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, aby zapewnić bezpieczeństwo państwa, a także opracować kompleks działań, które są konieczne dla poprawy stosunków handlowych z Rosją i innymi krajami byłego ZSRR (Wspólnotą Niepodległych Państw).
Decyzja rządu wywołała falę oburzenia na Ukrainie. Od czwartku w całym kraju trwają demonstracje zwolenników integracji europejskiej. Najliczniejsze odbywają się we Lwowie i w Kijowie. Na wschodzie i południu: w Czernihowie, Odessie, Mikołajowie i Charkowie są one rozpędzane przez milicję często z użyciem siły. Podstawę stanowią decyzje sądów i lokalnych władz.
Przywódcy UE w specjalnym oświadczeniu napisali, że "w ciągu ostatnich dni ukraińscy obywatele ponownie pokazali, że rozumieją charakter historycznego stowarzyszenia z Europą i w pełni się z nim zgadzają". Jose Manuel Barroso i Herman Van Rompuy przyznali, że zdają sobie sprawę z presji z zewnątrz, jaką Ukraina odczuwa przed szczytem w Wilnie.
REKLAMA
- Głęboko nie zgadzamy się ze stanowiskiem i działaniami Rosji w tej sprawie - napisali Barroso i Rompuy. We wspólnym oświadczeniu podkreślili także, że na Partnerstwie Wschodnim korzystają wszystkie strony. - Zacieśnienie stosunków z Unią Europejska nie odbywa się kosztem relacji naszych wschodnich partnerów z ich innymi sąsiadami, w tym z Rosją - napisali.
IAR/asop
REKLAMA