Zasiłek pogrzebowy – dla kogo i na jakich zasadach?

Śmierć kogoś bliskiego to trudny moment w życiu każdego człowieka, wiążący się także z wydatkami na organizację ceremonii pogrzebowej . Osoby ubezpieczone mogą w tej sytuacji skorzystać z zasiłku pogrzebowego, wypłacanego przez ZUS

2013-12-05, 22:27

Zasiłek pogrzebowy – dla kogo i na jakich zasadach?
. Foto: glowimages.com

Posłuchaj

O zasiłku pogrzebowym mówi Elżbieta Fijor z centrali ZUS w Warszawie /Halina Lichocka Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

.

Na tak nagłe zdarzenia, jak śmierć kogoś bliskiego zwykle nie jesteśmy przygotowani, często też nie mamy do dyspozycji odpowiednich środków na pokrycie organizacji pogrzebu.  Możemy się jednak zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę zasiłku pogrzebowego.

– Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty, w razie śmierci ubezpieczonego oraz członków rodzin osób wymienionych, przy czym członkami rodziny są: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie, bądź utrzymanie, wnuki i rodzeństwo. Za członka rodziny uważa się także małżonka oraz rodziców, w tym ojczyma i macochę – wymienia Elżbieta Fijor z centrali ZUS w Warszawie.

Nie tylko rodzina

O wypłatę zasiłku pogrzebowego mogą również  wystąpić podmioty lub osoby,  które nie są członkami rodziny zmarłego. Może to być pracodawca, dom opieki społecznej, gmina, osoba prawna Kościoła, związku wyznaniowego lub osoba obca, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Konieczne są dokumenty

Żeby jednak wystąpić o przyznanie zasiłku pogrzebowego należy najpierw przygotować niezbędne dokumenty  –  podstawowym jest oczywiście sam wniosek o wypłatę  zasiłku, czyli wypełniony druk ZUS Z-12.  Ponadto należy złożyć w oddziale ZUS-u: – Skrócony odpis aktu zgonu, oryginalne rachunki poniesionych kosztów pogrzebu. Niezbędny jest także dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo osoby wnioskującej o zasiłek z osobą zmarłą oraz zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu – tłumaczy Elżbieta Fijor.

REKLAMA

Ważne!

Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego wraz z wymienionymi  dokumentami powinien  zostać złożony najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Jednak w szczególnych okolicznościach, niezależnych od osoby uprawnionej, ten termin może zostać wydłużony – wówczas  wniosek o zasiłek należy złożyć w okresie 12 miesięcy od dnia pogrzebu.

Tożsamość osoby występującej z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy jest ustalana na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Gdy ceremonii nie organizuje rodzina

Wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tys. złotych, a jeśli zdarzy się, że na pokrycie kosztów pogrzebu złoży się kilka osób lub podmiotów, to kwota zasiłku pogrzebowego zostanie pomiędzy nimi podzielona proporcjonalnie do poniesionych kosztów. – Natomiast w sytuacji,  gdy pogrzeb organizowany był na koszt państwa lub organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny również poniósł cześć tych kosztów, to świadczenie pogrzebowe przysługuje mu w pełnej wysokości czterech tysięcy złotych, przy czym te koszty należy udokumentować – wyjaśnia Elżbieta Fijor z ZUS-u.

Wówczas wymagane jest zaświadczenie właściwego organu administracji państwowej lub organizacji, stwierdzające pokrycie kosztów pogrzebu oraz rachunki kosztów pogrzebu poniesione przez osobę występującą o zasiłek pogrzebowy.

Ważne!

REKLAMA

Ubieganie się o zasiłek pogrzebowy nie wiąże się z żadnymi opłatami i jest on wypłacany w terminie 30 dni od złożenia w oddziale ZUS-u wszystkich, niezbędnych do ustalenia prawa do tego świadczenia, dokumentów.

Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, czyli druk: ZUS Z-12  jest dostępny na stronie internetowej : www.zus.pl .

Przedawnienie roszczeń o wypłatę zasiłku

 

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie było możliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Dokumentem potwierdzającym te okoliczności lub przyczyny jest zaświadczenie Policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku.

Opr. MB

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. z 2010 r. nr 238, poz. 1578).

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej