more_horiz
PR24 Portal
Section05

artysta

"Kobiety z obrazów. Polki". Przywrócić pamięć o polskich artystkach

Zofia Stryjeńska, Helena Rubinstein, Olga Boznańska czy Anna Bilińska - to tylko niektóre bohaterki książki Małgorzaty Czyńskiej pt. "Kobiety z obrazów. Polki". - Zdaję sobie sprawę, że poruszyłam kamyk i bardzo się cieszę, że lawina się toczy. Że to jest inspiracja dla bardzo wielu badaczek - mówi sama autorka, w kontekście coraz częściej podejmowanych badań nad artystycznym dorobkiem kobiet.
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo Jakub Kukla artysta Zofia Stryjeńska Misia Godebska-Sert Dwójka

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret Kraków konserwatyzm 1905 Magdalena Samozwaniec Paryż artysta poezja piosenka humor TEATR historia Polski historia teatru HISTORIA

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Mieczysław Czechowicz. "Chodził po słonecznej stronie ulicy"

- Nie używałbym do Czechowicza nazwy "wielki". Ja używam nazwy "prawdziwy" - mówił w Polskim Radiu w 1995 roku Edward Dziewoński. - Grał tak, jak wydawało mu się, że powinien to grać. I to mu się dobrze wydawało! - dodawał. 92 lata temu w Lublinie urodził się Mieczysław Czechowicz, jeden z najbardziej popularnych i lubianych aktorów komediowych, obdarzony niezwykłym talentem i wdziękiem. 
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktorzy TEATR literatura artysta Kabaret Starszych Panów film polski

"Był wzorem prawdy w sztuce". Janusz Kukuła o życiu i twórczości Franciszka Pieczki

- Franciszek Pieczka był wzorem prawdy w sztuce - wierzyliśmy, że postaci, które tworzy, istnieją naprawdę. To jest dowód na potęgę sztuki. Zawsze, kiedy na niego patrzyłem, towarzyszyło mi uczucie, że wierzę mu bezgranicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Franciszek Pieczka odeszli 2022 Teatr Polskiego Radia aktor artysta Janusz Kukuła

"Człowiek wielkiego talentu". Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Przez ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali zmarłego aktora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Franciszek Pieczka artysta aktor aktorstwo społeczeństwo Andrzej Duda Piotr Gliński Mateusz Morawiecki Teatr Polskiego Radia

"Jego kunszt zachwycał reżyserów". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Franciszka Pieczkę

Wybitny aktor teatralny, filmowy i serialowy zmarł w wieku 94 lat. Franciszek Pieczka przez ponad pół wieku współpracował z Teatrem Polskiego Radia. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wspominając zmarłego aktora powiedział, że odszedł człowiek zasłużony dla teatru. Jak dodał, jego kunszt zachwycał reżyserów z nim współpracujących.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktor artysta Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła odeszli 2022

Nie żyje Franciszek Pieczka. Wybitny aktor teatralny i filmowy

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. O śmierci artysty poinformowała redakcję Radia dla Ciebie rodzina artysty. Ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Występował też w powieści radiowej "W Jezioranach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo artysta aktor Franciszek Pieczka odeszli 2022

Nie żyje Franciszek Pieczka, wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy

W wieku 94 lat zmarł Franciszek Pieczka, jeden z największych polskich aktorów teatralnych, filmowych i radiowych.  Od ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Informację o śmierci aktora podała rodzina. Będziemy go wspominać w specjalnej audycji na antenie Dwójki w sobotę 24 września po godz. 15.00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo artysta aktor Franciszek Pieczka odeszli 2022 Dwójka