more_horiz
PR24 Portal
Section05

astronomia

Astronom po godzinach? "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

W Zamku Królewskim w Warszawie otwarta jest wystawa "Kopernik i jego świat". Ekspozycja wyróżnia się spośród innych wystaw rocznicowych związanych z wielkim uczonym. Z jednej strony gromadzi wiele unikatowych i bezcennych eksponatów, z drugiej zaś pomyślana została w ten sposób, by widz mógł dostrzec wszechstronny umysł Kopernika. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Mikołaj Kopernik astronomia medycyna ekonomia

Niezwykłe eksponaty na wystawie "Kopernik i jego świat" w warszawskim Zamku Królewskim

Blisko 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, w tym pierwsze wydanie przełomowego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium ceolestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), słynny obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" oraz instrumenty naukowe z epoki, w tym cyrkiel Michała Anioła – to wszystko można zobaczyć na niezwykłej wystawie "Kopernik i jego świat" na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa potrwa do końca lipca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mikołaj Kopernik renesans astronomia historia Polski Michał Anioł Zamek Królewski Warszawa wystawa Tomasz Miara Trójka

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Poznać kosmos. Jak pomoże w tym teleskop po ciemnej stronie Księżyca?

Teleskop zlokalizowany na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca brzmi jak wymysł z dzieł science fiction, jednak wkrótce może stać się faktem. Już teraz trwają prace nad budową takiego urządzenia. Według założeń zostanie on uruchomiony za dwa lata i ułatwi dokładniejsze poznanie kosmosu oraz pozwoli obejść ograniczenia, jakie dotyczą ziemskich teleskopów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos astronomia NASA

Copernici tempus et studium. Wystawa w Muzeum - Zamku w Olsztynie

Na zamku w Olsztynie na wystawie czasowej pt. "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" prezentowane są tablice astronomiczne, zegary słoneczne i mechaniczne, obrazy - studia o pracy naukowców, utensylia naukowe, monety. Na wystawie zgromadzono przedmioty ze zbiorów własnych oraz specjalnie sprowadzonych z innych instytucji np. z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia ekonomia Olsztyn wystawa KULTURA

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa księżyc astronomia planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Michał Heller. "Ksiądz dla inteligencji"

- Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i przepojonej kultem do nauki, zwłaszcza nauk ścisłych. Często słyszałem z ust ojca zdanie, że "nie ma księży dla inteligencji, że kazania nie są do nich adresowane". We mnie to jakoś zakiełkowało – mówił w Polskim Radiu ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, fizyk, filozof i teolog.
Zobacz więcej na temat:  Michał Heller chrześcijaństwo filozofia religia fizyka astronomia