more_horiz
PR24 Portal
Section05

Australia

Elizabeth Kenny w Google Doodle. Dowiedz się więcej o australijskiej pielęgniarce

W czasie I wojny światowej służyła na okrętach do transportu rannych żołnierzy. Pracę w szpitalu zaczęła w wieku 17 lat, ale nigdy nie została zawodową pielęgniarką. Mimo to, a może dzięki temu, opracowała przełomową metodę leczenia polio, która pomogła wielu chorym. Nic z tego nie wydarzyłoby się, gdyby nie wypadek, podczas którego złamała nadgarstek. Oto historia Siostry Kenny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Australia I wojna światowa medycyna google doodle Franklin Delano Roosevelt

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
Zobacz więcej na temat:  Tasmania Australia Wielka Brytania kolonie ludobójstwo ochrona przyrody katastrofa ekologiczna ekologia zwierzęta rolnictwo kangur HISTORIA

Australia: Od 2035 roku w stolicy nie będą dopuszczane do użytku nowe samochody spalinowe

- W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla Canberra zakaże od 2035 roku sprzedaży samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Kierowcy, którzy już teraz zmienią samochody na elektryczne, mogą wiele zyskać! - poinformował portal news.com.au.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy Australia ŚWIAT społeczeństwo finanse handel toyota mazda hyundai mitsubishi ford kia nissan subaru volkswagen isuzu

Australijska pomoc dla Ukrainy. Zełenski: największe wsparcie wojskowe spoza NATO

 - Australia przekazuje Ukrainie największe wsparcie wojskowe spośród wszystkich państw nienależących do NATO - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online w Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Jak dodał, w pomoc mogą również włączyć się studenci, np. przeciwstawiając się rosyjskiej propagandzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 Australia

"Hojność Polaków godna uznania". Gubernator Australii na spotkaniu z Andrzejem Dudą o pomocy Ukrainie

Gubernator Generalny Australii David Hurley przebywa z wizytą w Polsce. Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a wcześniej z premierem Mateuszem Morawieckim. Podziękował Polsce za postawę wobec "okropnej i nielegalnej" inwazji Rosji na Ukrainę. Przyznał, że "Australijczycy patrzyli z uznaniem na niezwykłą hojność Polaków, którzy otworzyli swoje drzwi milionom Ukraińców".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Australia Andrzej Duda Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 polska pomoc

Australia nie poddaje się dyktatowi Pekinu. Nie podejmą żadnego z czterech działań z chińskiej listy

Jak wynika z komunikatu chińskiego MSZ, minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi przekazał w ubiegłym tygodniu szefowej dyplomacji Australii Penny Wong listę czterech "działań", jakie jej kraj powinien podjąć, by naprawić swoje relacje z Chinami. Na dyktat ten stanowczo odpowiedział premier Australii Anthony Albanese, który na konferencji prasowej podkreślił, że Australia "nie odpowiada na żądania".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia Chiny dyplomacja

Australia przekaże Ukrainie transportery opancerzone. "Nadal szukamy sposobów, jak pomóc"

Australijski minister obrony Richard Marles poinformował, że w zeszłym tygodniu Australia wysłała na Ukrainę pierwsze cztery z 14 obiecanych temu krajowi transporterów opancerzonych M113AS4.  To część pakietu pomocy wojskowej wartego ponad 285 mln dolarów australijskich (ponad 800 mln zł). -  Będziemy nadal szukać sposobów, jak najlepiej możemy pomóc narodowi ukraińskiemu - podkreślił polityk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia wojna 2022 Ukraina Rosja

Sankcje dokuczają Rosji coraz bardziej. Rozpoczęła walkę o zablokowane dostawy aluminium z Australii

Sankcje nałożone przez większość państw świata na Rosję przynoszą coraz dotkliwsze skutki. Szczególnie skuteczne okazuje się zamrażanie rosyjskich aktywów. Czołowy producent aluminium na świecie Rusal domaga się w australijskim sądzie umożliwienia dostępu do swoich udziałów w miejscowej spółce. Blokuje to według Rosjan inny górniczy potentat Rio Tinto - informuje serwis wnp.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja sankcje Australia ŚWIAT Europa