more_horiz
PR24 Portal
Section05

Austria

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera kilkadziesiąt poloniców

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX wieku, zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wiedeń dyplomacja historia Polski Biblioteka Narodowa Austria

Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Eufonie Europa Bałkany Rumunia Austria grupa wyszehradzka Ukraina białorus Mieczysław Kominek muzyka klasyczna Michał Dębski

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Święto Niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Szereg krajów UE wprowadza kontrole na granicach. Powodem wzrost nielegalnej migracji

Kraje UE zmagają się z problemem nielegalnej migracji. Niemcy, Austria, Francja, Szwecja i Dania wprowadziły niemal stałe kontrole na granicach wewnętrznych, obchodząc układ z Schengen dotyczący swobodnego przepływu osób i wbrew orzeczeniu TSUE. Rząd Czech zdecydował tymczasem o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Strefa Schengen imigranci w Europie migracja Czechy Niemcy Austria Dania