more_horiz
PR24 Portal
Section05

Azja Wschodnia

Napięcia na linii Chiny-USA. Pekin wini Waszyngton i ostrzega przed konsekwencjami

- Jeśli USA nie nacisną hamulca i będą dalej pędzić złą drogą, żadna ilość barier nie zapobiegnie wykolejeniu i wywróceniu, a konflikt i konfrontacja będą nieuniknione - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang mówiąc o relacjach Pekinu z Waszyngtonem. - Taka rywalizacja to hazard, a jego stawką są fundamentalne interesy obu krajów, a nawet przyszłość ludzkości - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Chiny USA infografika

Chińskie MSZ działa w Rosji. Andrzej Kohut: cele Pekinu i Moskwy są zbieżne

- Chiny kontynuują kurs przyjęty od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. - Cele Chin wobec wojny na Ukrainie, są bardzo zbieżne z tymi, jakie stawia sobie Rosja: to odrzucenie ładu międzynarodowego, jaki obowiązywał po zakończeniu zimnej wojny i wypchnięcie wpływów amerykańskich ze swojego bezpośredniego otoczenia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Rosja Europa Europa Wschodnia Azja Azja Wschodnia

Chińska prowokacja w pobliżu baz USA? Były kapitan US Navy: geopolityczny i strategiczny sygnał

Chiński lotniskowiec Liaoning po raz pierwszy zbliżył się do należącego do USA terytorium Guam na Pacyfiku, gdzie mieszczą się amerykańskie bazy wojskowe - podał chiński propagandowy dziennik "Global Times". - Wysyłany jest geopolityczny i strategiczny sygnał: możemy was dosięgnąć. Jeśli nie dziś, to wkrótce - ocenił emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki i były dyrektor operacji w Połączonym Centrum Wywiadu w Amerykańskim Dowództwie Pacyfiku Carl Schuster w rozmowie z Radiem Wolna Azja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Chiny Tajwan USA infografika

Co łączy politykę Chin i Rosji? Dr Lubina wskazuje trzy główne cechy wspólne

- Chiny ze zrozumieniem podchodzą do rosyjskich działań w Europie, a Rosja ze zrozumieniem podchodzi do chińskich działań w Azji - powiedział w Polskim Radiu politolog, dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pytany o podobieństwa między oboma krajami. - To jest ententa, wzajemne zrozumienie - dodał, wskazując trzy punkty zrozumienia między Pekinem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Tajwan Azja Azja Wschodnia Antoni Opaliński Rosja