X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
badania

PAN apeluje: aby walka z pandemią była efektywna, potrzebny jest szerszy dostęp do danych

"Dostęp do danych pozwoliłby na weryfikację, a co a tym idzie większą wiarygodność racjonalnych decyzji rządowych, dotyczących walki z epidemią" - przekonują eksperci z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN. Istotne jest też zapewnienie szerszego dostępu do danych dla dziennikarzy i obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce sars-cov-2 badania Polska Akademia Nauk Analiza danych społeczeństwo

"Otwartość na nowe doświadczenie to cecha osobowości człowieka"

- Osoby kreatywne, wierzące w swoje zdolności twórcze cenią takie wartości jak nowość, mają wyższą tolerancję na niejednoznaczność. Otwartość na doświadczenie przenosi się na kontekst społeczny. Kreatywność można ćwiczyć, nie jest to raz dane, nie zostaje niezmienne. To nie musi się przekładać na zamiłowanie do sztuki, chodzi o zachowania nieszablonowe w ogóle, w życiu codziennym - mówiła na antenie Dwójki psycholog Agata Groyecka-Bernard.
Zobacz więcej na temat:  badania psychologia Katarzyna Kobylecka Dwójka

Ile zarabiają pracownicy ochrony zdrowia? Paweł Śliwowski omawia najnowsze dane

- Mediana przychodów brutto lekarza to ponad 16 tys. zł brutto. Druga grupa o najwyższej medianie to lekarze dentyści - ponad 11 300 zł. Później są pielęgniarki z 5900 zł i położne - 5700 zł, a najniższa grupa to fizjoterapeuci - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Śliwowski, kierownik działu strategii w Polskim Instytucie Ekonomicznym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna Polskie Radio 24 lekarz badania pielęgniarka ratownik medyczny wynagrodzenia pieniądze ekonomia finanse społeczeństwo

KARPACZ 2021 Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

- W związku z obecną sytuacją polityczną i brakiem pana Gowina, podejmujemy działania zmierzającego do tego, żeby swobodniej poruszać się po materii ustawy 2.0 i zmian, które będą niezbędne. W przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji i Nauki szkolnictwo wyższe szkoła studenci badania pandemia ustawa prawo POLSKA edukacja Polskie Radio 24 Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021

Rakiety suborbitalne polecą z Polski? Prezes PAK: będą mogły przekraczać granicę kosmosu

- Trwają prace nad Krajowym Programem Kosmicznym w tym nad możliwością wystrzeliwania rakiet suborbitalnych z terenu Polski - poinformował w Karpaczu prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Podczas Forum Ekonomicznego profesor Grzegorz Wrochna mówił, że liczy na to, że program zacznie działać od przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 badania NAUKA GOSPODARKA

Kremlowskie trolle atakują strony mediów. Brytyjscy naukowcy ujawnią działanie rosyjskiej propagandy

Z analizy opublikowanej przez badaczy z Uniwersytetu w Cardfiff wynika, że kremlowskie trolle internetowe biorą na celownik strony mediów na całym świecie, w tym polskich. Publikują na masową skalę komentarze, a potem na podstawie tych wpisów powstają teksty sugerujące, że czytelnicy we Francji, USA, czy też w Polsce popierają linię Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Wielka Brytania badania internet Kreml propaganda

Przemysł to ślady ludzkich rąk. Wystawa "Ludzie z fabryki porcelany"

Rzadko który z nas, przechylając do ust filiżankę z porcelany, zastanawia się, kto ją stworzył i ile zręczności włożył w to, by ją wykonać. Antropolog Ewa Klekot i ceramik Arkadiusz Szwed we współpracy z twórcami z fabryki w Ćmielowie stworzyli unikalną wystawę "Ludzie z fabryki porcelany", której głównym elementem jest unikalny serwis obiadowy "Ślad Człowieka".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Katarzyna Cygler Berlin badania antropologia serwis

"Wariant Delta powoduje cięższy przebieg choroby". Eksperci ostrzegają i namawiają do szczepień przeciwko COVID-19

Najnowsza badania potwierdzają, że wariant Delta jest groźniejszy i dwukrotnie bardziej zwiększa ryzyko hospitalizacji niż Alfa. Eksperci namawiają do szczepień przeciwko COVID-19; tylko dzięki nim można się uchronić przed powikłaniami tej choroby i zgonem - przekonują.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo zdrowie pandemia COVID-19 koronawirus sars-cov-2 szczepienia badania NAUKA

Wyższe podatki dla zagranicznych firm działających w Polsce? Badania nie pozostawiają złudzeń, Polacy są "za"

Ponad 44 proc. Polaków chce, żeby zagraniczne firmy działające w Polsce płaciły wyższe podatki niż przedsiębiorstwa z polskim kapitałem - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research. 73,1 proc. z nich uważa, że więcej powinny płacić wszystkie obce firmy, 20,8 proc. wskazało na firmy spoza UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki firma badania finanse publiczne Unia Europejska

Dodatkowe pieniądze dla Narodowego Centrum Nauki. Większe możliwości finansowania badań

Budżet Narodowego Centrum Nauki (NCN) został w 2021 r. zwiększony o 30 mln zł. Dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na finansowanie badań w ramach konkursów ogłaszanych przez centrum. O przyznaniu dodatkowych pieniędzy zdecydowało Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NAUKA Polska Akademia Nauk Narodowe Centrum Nauki Ministerstwo Edukacji i Nauki budżet badania

Zamiast jeść będziemy pokonywać głód zapachami?

Są zapachy, które natychmiast wywołują u nas uczucie głodu i powodują, że mamy ochotę na daną potrawę – dla jednych może to być ciepły chleb z masłem, a dla innych pizza. Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowuje natomiast środek, który ma działać na nas zupełnie odwrotnie i zmniejszać lub całkowicie hamować łaknienie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA jedzenie badania NAUKA Stanisław Perzyna Piotr Firan

Mieszkańcy wsi i małych miejscowości częściej narażeni na depresję?

Życie na wsi, dostęp do świeżego powietrza, bliskość przyrody - wydawać by się mogło, że to wszystko ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago dowodzą jednak, że nie zawsze musi tak być. Ich zdaniem mieszkańcy wsi i małych miast częściej cierpią na depresję niż mieszkańcy metropolii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka depresja wieś badania Kamil Jasieński Martyna Ogonek