more_horiz
PR24 Portal
Section05

badanie

Zapach nowego samochodu to śmiertelne zagrożenie!

Zapach nowego samochodu - kto by nie kochał tego aromatu? Jest to chyba jedna z najpiękniejszych woni na świecie! Ale co byście powiedzieli, gdybyśmy powiedzieli wam, że ten zapach, który uwielbiacie, jest w rzeczywistości "śmiertelnym zagrożeniem" dla waszego zdrowia? Tak, to prawda! Według najnowszych badań wdychanie zapachu nowego samochodu może prowadzić do poważnych chorób, w tym nawet do nowotworów!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 zapach nowotwory nowotworowy badanie badania

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki badanie Biblioteka Narodowa raport POLSKA społeczeństwo

Dlaczego lubimy zapach benzyny?

Niektóre zapachy mają niesamowitą moc. Mogą natychmiast wywołać w nas pozytywne emocje i poprawić nastrój. Tak jest w przypadku skoszonej trawy, deszczowej ulicy i... benzyny. Dlaczego jednak paliwo, które zalewamy do naszych samochodów, może wywoływać tak przyjemne uczucia?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 benzyna zapach NAUKA ciekawostki badanie badania

Genetyk: nie można wykluczyć, że uda się zidentyfikować któregoś z rycerzy spod Grunwaldu

Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajmuje się badaniem szczątków m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. – W tej chwili szykujemy się do badań genetycznych – mówił PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem genetyka Szczecin badanie rycerstwo średniowiecze rekonstrukcja