more_horiz
PR24 Portal
Section05

Bałkany

Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Eufonie Europa Bałkany Rumunia Austria grupa wyszehradzka Ukraina białorus Mieczysław Kominek muzyka klasyczna Michał Dębski

Protesty środowisk prorosyjskich w Kiszyniowie. "Rosyjskie wpływy w Mołdawii są silne"

W piątek w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii, środowiska prorosyjskie zorganizowały kilka antyrządowych protestów. Uczestniczyli w nich zwolennicy opozycyjnych ugrupowań Sor oraz Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM).Jak podał portal Stiri, jeden z największych protestów odbył się rano w centrum stolicy pod budynkiem Państwowego Urzędu Regulacji Energetyki (ANRE). 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bałkany Europa Więcej świata Rosja protest Mołdawia Michał Strzałkowski Maia Sandu ŚWIAT

Integracja krajów bałkańskich z UE. Ekspert: państwa członkowskie są podzielone

W Berlinie zakończył się Szczyt Bałkanów Zachodnich, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu uczestniczyli liderzy państw członkowskich UE wspierających integrację sześciu krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską i Wielką Brytanią. - Nie trzeba przypominać, że państwa członkowskie są podzielone co do kontynuacji polityki rozszerzenia - zaznacza dr hab. Marko Babić z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bałkany Europa Paweł Lekki

Armia serbska postawiona w stan gotowości. Dr Spasimir Domaradzki: symboliczne machanie szabelką

- Dla Serbów sprawa jest o tyle istotna, że jakikolwiek ruch w kierunku rozwiązania problemów z Kosowem, jest postrzegany jako niebezpieczeństwo, czyli uznanie istnienia tego państwa, czego Serbowie nie chcą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Serbia Kosowo Bałkany wojsko konflikty międzynarodowe Polskie Radio 24

opinia Wyrwać Bałkany z macek Rosji. Polska apeluje o poszerzenie UE

"Polska jest wielkim orędownikiem rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Jest to najlepszy sposób na zmniejszanie wciąż silnych tam wpływów rosyjskich i rosnących chińskich. Choć wciąż jest to region, w którym dochodzi do sporów historyczno-tożsamościowych, a resentymenty etniczne są nadal żywe, to jednak znajdujące się tam państwa mają nadzieję na wstąpienie do Unii. I liczą w tym na poparcie Warszawy" – pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Czarnogóra Macedonia Północna Europa Rosja infografika

Czarnogóra dołączy do Trójmorza? Prezydent Andrzej Duda: to dla nas bardzo ważny kierunek

- Chciałbym, byśmy powiększali inicjatywę Trójmorza. W tym obszarze geograficznym Czarnogóra jest, wszyscy doskonale wiedzą, że to państwo adriatyckie - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanovicem. - Jest to kierunek dla nas bardzo ważny i taki, w którym w przyszłości i teraz chcemy, by nasza współpraca się rozwijała - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Czarnogóra Bałkany Trójmorze infografika

Europa stoi przed kolejnym wyzwaniem? Nowa fala migracji napiera szlakiem bałkańskim

Liczba prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic EU na odcinku zachodniobałkańskim w porównaniu z minionym rokiem wzrosła aż o blisko 200 procent - wylicza Frontex. Większość przybyszów to Syryjczycy, Afgańczycy i Turcy. Znaczący napływ migrantów tzw. szlakiem bałkańskim doprowadził do pogorszenia sytuacji w ośrodkach dla uchodźców w Niemczech, które coraz bardziej naciskają na Czechy i Słowację, aby uszczelniły granice.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany uchodźcy migracja

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Macedonii w Polsce. Rozmowy będą dotyczyć wojny na Ukrainie i UE

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu rozpoczęło się w poniedziałek przed południem spotkanie prezydentów Polski i Macedonii Północnej: Andrzeja Dudy i Stewo Pendarowskiego. Obaj przywódcy mają rozmawiać m.in. na temat. europejskich aspiracji Macedonii Północnej oraz wojny w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda premier Mateusz Morawiecki Macedonia Północna Bałkany