more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ballady i Romanse

Narodowe Czytanie 2022. Wilno kolebką polskiego romantyzmu

200 lat temu w jednej z wileńskich drukarni wydano debiutancki tom Adama Mickiewicza zawierający 14 ballad i romansów. Dzieło to było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. - Można powiedzieć, że Wilno jest kolebką polskiego romantyzmu - mówiła Barbara Orszewska z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Małgorzata Szymankiewicz Ballady i Romanse Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022. Kolarski: wielu czytelników na nowo odkryje piękno i wielkość lektury

- Dzięki tej akcji wielu czytelników na nowo odkryje piękno i wielkość lektury, którą znają z liceum. To największa kampania promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowe Czytanie 2022 literatura KULTURA czytelnictwo romantyzm Adam Mickiewicz Ballady i Romanse

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w każdym domu i sercu

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zabrzmią dziś w tysiącach miejsc w Polsce i na świecie w ramach 11. Narodowego Czytania. - Dzisiaj powiemy wszystkim Polakom, że Mickiewicz napisał arcydzieło, które powinno znaleźć się w każdym domu i w każdym sercu. Nasz język jest piękny i ludzie, którzy byli tu przed nami, kochali polszczyznę i potrafili wspaniale mówić o najpiękniejszych rzeczach: miłości, tęsknocie i szczęściu - mówi w Programie 1 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2022 Adam Mickiewicz romantyzm Ballady i Romanse Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w Ogrodzie Saskim

W związku z ustanowieniem przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego tym razem podczas Narodowego Czytania oddamy się lekturze "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Finał akcji, z udziałem pary prezydenckiej, odbędzie się w najbliższą sobotę w Ogrodzie Saskim. - Fenomen Narodowego Czytania polega właśnie na jego wspólnotowym, oddolnym charakterze - wyjaśnia Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Ballady i Romanse literatura

Dziś Narodowe Czytanie w Wilnie. To tam po raz pierwszy wydano "Ballady i romanse"

W czwartek po południu w Wilnie odbędzie się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Jak co roku w litewskiej stolicy akcja ta organizowana jest nieco wcześniej niż w Polsce, gdzie zaplanowano ją na sobotę. Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Adam Mickiewicz Ballady i Romanse Rok Romantyzmu Polskiego

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" na całym świecie, także na Ukrainie i w Rosji

- Odkrywamy wspólnotę losu narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Narodowe Czytanie w tym roku może być kolejnym elementem refleksji na temat tego, jak jesteśmy sobie bliscy, ile nas łączy - mówił w Dwójce Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2022 Ukraina literatura Rok Romantyzmu Polskiego Dwójka Paweł Siwek Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse"

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Czytanie Janusz Kukuła Rok Romantyzmu Polskiego Teatr Polskiego Radia wiersze poezja recytacja romantyzm aktorzy aktor Krzysztof Kwiatkowski Marcin Przybylski jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Narodowe Centrum Kultury literatura Ballady i Romanse

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse" Mickiewicza. Zaprasza para prezydencka

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą będą "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Para prezydencka już zaprosiła Polaków do udziału w tegorocznej, jedenastej edycji akcji. Ta odbędzie się w sobotę, 3 września. Na transmisje zapraszają także Program 1, Program 2 i Program 3 Polskiego Radia. Wydarzenie będzie można również śledzić na stronie polskieradio.pl oraz w kanałach społecznościowych Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  kancelaria prezydenta Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda romantyzm W POLSKIM RADIU Narodowe Czytanie Ballady i Romanse Adam Mickiewicz prezydent literatura Rok Romantyzmu Polskiego

"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
Zobacz więcej na temat:  kompozytor kompozycja Adam Mickiewicz Ballady i Romanse romantyzm Dwójka