more_horiz
PR24 Portal
Section05
bank światowy

Słaby wzrost gospodarczy, rosnąca inflacja. Znamy nową prognozę Banku Światowego dla globalnej gospodarki

Przez najbliższe kilka lat światowa gospodarka będzie prawdopodobnie zmagać się ze stagflacją, czyli słabym wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją - ocenił w nowej prognozie Bank Światowy. Instytucja obcięła prognozę światowego wzrostu gospodarczego na obecny rok z 4,1 do 2,9 proc. Bank szacuje, że polskie PKB wzrośnie o 3,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  bank światowy GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb bank

Eksperci: przesuwamy się w górę w rankingu wysokości dochodów na głowę mieszkańca

PKB na głowę mieszkańca jest w Polsce coraz wyższe. Właśnie przeskoczyliśmy Portugalię a tuż przed nami Hiszpania. Nie oznacza to jednak zamożności obywateli, bo nasz kapitał narodowy dopiero budujemy. Jednak nasza przedsiębiorczość powoduje, że możemy przesuwać się w rankingu coraz wyżej. Potrzebne są tylko dogodne warunki ze strony państwa - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień  z firmy XTB i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny Unia Europejska obligacje finanse Portugalia Węgry gus bank światowy

Eksperci: MFW zbyt pesymistycznie ocenia polską gospodarkę

Gospodarka Polski nie będzie rosła tak powoli jak przewiduje to MFW, a nasza inflacja nie będzie tak wysoka w przyszłym roku choć oczywiście wiele zależy od tego jak potoczy się wojna na Ukrainie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Stanisław Koczot z Gazety  Bankowej i Marek Zuber z Akademii WSB. Różne zdania mieli natomiast na temat wewnętrznych przyczyn wzrostu inflacji w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej NBP budżet Polski pkb wojna na Ukrainie bank światowy

Prezes Banku Światowego podczas wizyty w Polsce: przekażemy Ukrainie około 1,5 mld dolarów

- Połączyliśmy 19 instrumentów finansowych, które pozwolą na opłacenie pensji i emerytur pracowników szpitali, jak również na złagodzenie części obciążeń fiskalnych. Łącznie będzie to kwota około 1,5 miliarda dolarów - zapowiedział prezes Banku Światowego David Malpass.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie bank światowy Ukraina wojna 2022 pomoc serwis wschodni POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Rafał Trzaskowski

Czy PKB Polski się zmieni z powodu wojny na Ukrainie? Przedstawiamy analizę Banku Światowego

Według Banku Światowego wzrost polskiego PKB w 2022 r. będzie mniejszy o 0,8 pkt proc. i będzie na  poziomie 3,9 proc. To bezpośredni efekt wojny na Ukrainie. Według tej analizy tempo wzrostu PKB  Polski w 2023 r. wyniesie 3,6 proc., czyli o 0,2 pkt. proc. więcej niż jeszcze przewidywano w styczniu 2022 r. World Bank szacuje też, że ukraińska gospodarka skurczy się w br. aż o 45,1 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb bank światowy wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej

Prezes Banku Światowego przyjeżdża do Polski. Tematem rozmów będzie wsparcie dla Ukrainy

W poniedziałek, 11 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki spotka się z Davidem Malpassem, prezesem Grupy Banku Światowego. Głównym tematem rozmów będzie wsparcie Banku Światowego dla ogarniętej wojną Ukrainy oraz krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców. Będzie to pierwsza od 2009 r. wizyta prezesa tej instytucji w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank światowy Ukraina wojna 2022 pomoc finansowanie premier
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem