more_horiz
PR24 Portal
Section05

banki

BGK i japoński bank JBIC nawiązały współpracę. Celem jest m.in. wsparcie odbudowy Ukrainy

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Japan Bank for International Cooperation (JBIC) nawiązały współpracę w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy, poinformował BGK. Zamierzeniem partnerów jest też wsparcie odbudowy Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK banki Trójmorze Ukraina wojna na Ukrainie LNG bezpieczeństwo energetyczne gaz gaz ziemny energia odnawialna POLSKA infrastruktura

Rośnie zdolność kredytowa przeciętnej rodziny. Analitycy: jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu

We wrześniu o 0,9 proc. wzrosła zdolność kredytowa przeciętnej rodziny - wynika z obliczeń HRE Investments. Banki są skłonne pożyczyć jej na zakup mieszkania o 4 tys. zł więcej niż w sierpniu. Analitycy przyznali jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać na zmianę trendu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste zdolność kredytowa banki kredyt hipoteczny stopy procentowe

Firmy też mogą domagać się "odfrankowienia" kredytów. Ekspert: zaczną kierować sprawy do sądów

W ślad za konsumentami również przedsiębiorcy zaczną kierować do sądów sprawy przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytowych lub "odfrankowienie" kredytów - uważa radca prawny Bartosz Bachman. Kwestia unieważniania przez sądy umów kredytowych zawartych przez banki z konsumentami doczekała się zarówno ugruntowanego orzecznictwa sądowego, komentarzy, jak też publikacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorstwo kredyt walutowy kredyt we frankach pozew banki sąd

Nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe dla młodych rodzin. Jarosław Kaczyński zdradził nowy pomysł PiS

- Nieustannie szukamy metod, by sprawy najbardziej zasadnicze rozwiązać - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Stalowej Woli. Szef partii przyznał, że "jest rozważany pomysł niskooprocentowanych kredytów mieszkaniowych dla młodych rodzin".
Zobacz więcej na temat:  kredyt mieszkaniowy POLSKA GOSPODARKA mieszkanie bank centralny kredyt hipoteczny stopy procentowe PKO BP stopy rynkowe bank banki Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość

Zaskakujące efekty wakacji kredytowych. Mniej nowych hipotek i wcześniejsze spłaty

876 tysięcy - tyle umów hipotecznych w pierwszym miesiącu obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych zostało nimi objętych. Jednocześnie sprzedaż nowych kredytów spada, a te już zaciągnięte są szybciej spłacane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Banki nie chcą jednak dzielić się tego typu informacjami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny banki spłata kredytu finanse osobiste

Czy we wrześniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe? Znamy opinię eksperta PIE

Nie spodziewamy się podwyżki stóp procentowych we wrześniu - stwierdził Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jego zdaniem inflacja spadnie, ale będzie to proces stopniowy i powolny. W opinii Araka rosną inwestycje, rynek pracy jest stabilny, a wzrost PKB Polski jest jednym z pięciu największych w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej kredyt hipoteczny kredyt konsumencki inflacja NBP banki

PKO BP kontynuuje wymianę hrywien na złotówki. NBP cały czas wspiera Bank Narodowy Ukrainy

Obywatele Ukrainy do 10 września mogą wymienić w Polsce do 10 tys. hrywien na złotówki bez opłat za transakcję w wybranych placówkach PKO BP. Umożliwia to umowa między Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy. Wymiana odbywa się po oficjalnym, a nie kantorowym kursie, bez spreadu walutowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina wymiana walut NBP PKO BP kurs walut banki