more_horiz
PR24 Portal
Section05

bankowość

Po inwazji Rosji na Ukrainę bogaci Rosjanie bez przeszkód lokowali pieniądze w szwajcarskich bankach

Nawet po inwazji Kremla na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku bogaci Rosjanie bez przeszkód zakładali depozyty w bankach w Szwajcarii; dowodzą tego m.in. działania podejmowane przez członków rodziny Aleksandra Ponomarienki, prezesa moskiewskiej spółki wodociągowej Moswodokanał - ujawniły agencja AFP i niezależny rosyjski portal Moscow Times.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina banki bankowość

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Rzecznik finansowy: kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia

- Nie ma już żadnych wątpliwości, że kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z kapitału - ocenił rzecznik finansowy Bohdan Pretkiel czwartkowe orzeczenia TSUE ws. frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska prawo kredyt frank szwajcarski bankowość bank kredyt we frankach pozew Trybunał Sprawiedliwości UE GOSPODARKA

Napad na Bank Polski. Brawurowa akcja powstańców styczniowych

Ta historia mogłaby się stać kanwą dla powieści lub filmu sensacyjnego. - To był nasz polski skok stulecia. Nawet późniejsze akcje PPS z udziałem Józefa Piłsudskiego nie mogły się z tym równać - stwierdził historyk dr Janusz Osica w audycji "Kronika powstania styczniowego". 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski historia warszawy HISTORIA Rosja bankowość rozbiory Polski napad 160. rocznica powstania styczniowego

Polski BLIK wchodzi na rumuński rynek płatności mobilnych

Polski BLIK, czyli system bezgotówkowej płatności mobilnej, wchodzi na rumuński rynek. Jej właściciel, spółka Polski Standard Płatności ogłosiła rozpoczęcie działalności w tym kraju. BLIK Romania będzie rozwijać system rozliczeń w lejach rumuńskich. Po uzyskaniu prawnej zgody na działalność od Banku Narodowego Rumunii spółka planuje skupić się na płatnościach w e-commerce, inaczej handlu elektronicznym przez sklepy internetowe.
Zobacz więcej na temat:  bankowość mobilna bankowość elektroniczna bankowość internetowa bankowość bank zakupy w internecie zakupy zakupy w sieci zakupy online płatności płatności mobilne płatności bezgotówkowe płatności internetowe płatności online

"Tradycyjna bankowość będzie traciła udziały w rynku". Dyskusje finansistów podczas Forum w Krynicy

- Tradycyjną bankowość trzeba wymyślić na nowo albo będzie ona stopniowo traciła udziały w rynku - uważa Witold Wiliński, prezes zarządu GPW Tech. Zagrożeniem dla istnienia tego sektora są według niego wielkie firmy technologiczne: Google, Facebook czy Amazon, które rozwijają swoje usługi finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA forum Krynica bankowość finanse usługi bankowe usługi finansowe

Prywatyzacja banków w latach 90. Jakimczyk przypomina sprawę Banku Zachodniego

Na prywatyzacji Banku Zachodniego, Skarb Państwa zarobił w 1999 roku ponad dwa miliardy złotych. - W komunikatach przedstawianych opinii publicznej było napisane, że Bank Zachodni nabywa AIB PLC, podczas, gdy faktycznie tak nie było - mówił w Polskim Radiu 24 były dziennikarz śledczy Jarosław Jakimczyk. Dodał, że oferta zakupu polskiego banku pochodziła od spółki z kapitałem dwóch funtów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prywatyzacja bankowość Piotr Nisztor

Wakacje kredytowe. Marek Król: rząd pomaga kredytobiorcom i systemowi bankowemu

- Zawalenie się systemu bankowego w sytuacji, gdyby na przykład paręset tysięcy kredytobiorców nie mogło spłacać raty, zbankrutowałoby, pojawiłyby się prawdopodobnie masy mieszkań na rynku, za które nie można by było spłacać rat, mogłoby to wywołać bardzo, bardzo poważne zawirowania nie tylko w bankowości, ale też w całej gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król, komentując program wakacji kredytowych, które zaczęły funkcjonować od początku sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Król Antoni Trzmiel kredyt hipoteczny Mateusz Morawiecki rząd kredyt GOSPODARKA bankowość banki

ART. SPONSOROWANY Stała czy zmienna stopa procentowa kredytu - jaka jest najbardziej opłacalna?

Każdy, kto decyduje się na długoletni kredyt, w tym przede wszystkim kredyt hipoteczny, musi wybrać pomiędzy zmiennym a stałym oprocentowaniem. Każda z tych opcji ma bowiem swoje wady i zalety. Najbardziej nurtujące jest to jednak głównie ze względu na dynamicznie rosnącą w ostatnim czasie inflację. To też powoduje wzrost stopy referencyjnej, co ma olbrzymi wpływ na wysokość rat kredytu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kredyt pieniądze bankowość

Oszustwo na BLIKA – na czym polega i jak nie dać się nabrać?

Po metodach na policjanta i na wnuczka przyszedł czas na oszustwo na BLIKA. Dlaczego powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim zgodzimy się pozytywnie odpowiedzieć na wiadomość od naszego znajomego proszącego o podanie kodu BLIK? Na to pytanie odpowiedziała specjalistka ds. dezinformacji dr Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news internet oszustwa oszustwo bankowość mobilna bankowość bankowość internetowa blik