more_horiz
PR24 Portal
Section05
barok

Festiwal Barokowy. Muzykolog: chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania z muzyką

- Festiwal Barokowy rozpoczyna się 29 czerwca w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim. Odbywają się tam uroczystości nie tylko państwowe, ale też mające wielkie znaczenie dla kultury - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog Aleksandra Buszta-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek MUZYKA barok Jan Sebastian Bach Antonio Vivaldi muzyka klasyczna KULTURA Zamek Królewski społeczeństwo

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Zamek Królewski KULTURA koncert muzyka klasyczna MUZYKA barok muzyka dawna

POLSKIE RADIO E-lekcje historii z Polskim Radiem. XVII WIEK

W trzecim artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące XVII wieku w Polsce i na świecie. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  szkoła nauczyciel nauczanie domowe barok e-lekcje historii matura 2022

"Gorzkie żale". Polskie arcydzieło o męce Boga-człowieka

- Czasami mówi się o nich, że jest to "wyśpiewana Męka Pańska". Jednocześnie tekst ten wiąże się bardzo ściśle z polską duszą - opowiadał w radiowej audycji o "Gorzkich żalach" ks. Piotr Rutkowski. To powstałe w 1707 roku pasyjne nabożeństwo, popularne do dziś, stanowi piękny, muzyczno-literacki przykład próby zobrazowania niewyrażalnego: cierpienia wcielonego Boga.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Jezus Chrystus barok ewangelia śpiew Warszawa poezja

Michał Bąk Quartetto. Jazz inspirowany barokiem [ZOBACZ WIDEO]

- Muzycy jazzowi łączą jazz z gatunkami, które powstały później: z rockiem czy hip-hopem. Michał Bąk patrzy jednak w przeciwnym kierunku, w stronę Muzyki Dawnej. I trudno się dziwić, bo artysta współpracuje m.in. z {oh!} Orkiestrą Historyczną czy Capellą Cracoviensis. I sam przyznaje, że jego serce jest podzielone na pół: kocha i jazz, i barok, łącząc te gatunki w bardzo elegancki sposób - mówił Roch Siciński, zapowiadając koncert trójmiejskiego zespołu Michał Bąk Quartetto.
Zobacz więcej na temat:  Jazz barok koncert
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem