more_horiz
PR24 Portal
Section05

Beata Płomecka

TYLK U NAS Ambasador Sadoś: oczekujemy od KE informacji nt. rozmów ws. ukraińskiego zboża

Polska oczekuje od Komisji Europejskiej informacji na temat rozmów prowadzonych z Ukrainą w sprawie importu zboża. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony we wtorek. Chodzi o to, by w środę, na cotygodniowym spotkaniu ambasadorów z 27 unijnych krajów, taka informacja została przedstawiona. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Komisja Europejska Beata Płomecka zboże Ukraina Europa GOSPODARKA

Belgia precyzuje plany wysłania F-16 na Ukrainę. Myśliwce mają być przekazane dopiero za kilka lat

Belgia pracuje nad planami wysłania F-16 na Ukrainę. Według belgijskich mediów myśliwce zostaną przekazane za 2-3 lata, wcześniej mogą być wykorzystywane do szkoleń ukraińskich pilotów. W tej sprawie rząd w Brukseli zmienił zdanie, bo na początku roku wykluczał możliwość wysłania maszyn. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela F-16 wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka

KE uznała za niewystarczające wyjaśnienia Polski dot. wiz dla migrantów

Komisja Europejska uznała za niewystarczające wyjaśnienia polskiego MSZ dotyczące wiz dla migrantów. List do unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson został wysłany przez wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. Więcej w relacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Beata Płomecka Bruksela wiza

TYLKO U NAS Embargo na ukraińskie zboże. Polska krytykuje rozwiązania przedstawione przez Kijów

Polska skrytykowała proponowany przez Ukrainę system zezwoleń na eksport zboża, który ma nie dopuścić do destabilizacji rynku w pięciu przyfrontowych krajach. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że władze w Kijowie przedstawiły dziś swoje propozycje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska zboże Ukraina embargo Beata Płomecka GOSPODARKA

Unijny zakaz importu z Ukrainy. Ministrowie rolnictwa będą dyskutowali o jego przedłużeniu

Ważą się losy unijnego zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu przyfrontowych krajów, w tym Polski, który wygasa za niecałe dwa tygodnie. Dziś w Cordobie rozpoczyna się nieformalne, dwudniowe spotkanie ministrów rolnictwa 27 krajów, na którym Polska zawnioskuje o przedłużenie unijnej blokady. Ukraina jest przeciwko.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Ukraina Unia Europejska prawo Beata Płomecka ŚWIAT Europa GOSPODARKA

UE chce zwiększyć misję szkoleniową dla Ukrainy. Jej finansowanie po raz kolejny zablokowały Węgry

Unijne kraje są gotowe zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania jest jej finansowanie z powodu blokady Węgier - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry grożą też, że nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie - przekazała Beata Płomecka. W tej ostatniej blokadzie wspierają je też niektóre inne kraje UE.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Unia Europejska Węgry Beata Płomecka

Potrzeba miliardów na modernizację korytarzy dla ukraińskiego zboża. Polska apeluje o reakcję UE

Polska apeluje do Komisji Europejskiej o sfinansowanie modernizacji korytarzy solidarnościowych, dzięki którym wywożone jest ukraińskie zboże po zablokowaniu czarnomorskich portów przez Rosję. Warszawa uważa, że miliard euro potrzebny jest natychmiast, a 4,5 miliarda euro - w średniookresowej perspektywie. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Beata Płomecka wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska żywność zboże