more_horiz
PR24 Portal
Section05

Belgia

Belgia precyzuje plany wysłania F-16 na Ukrainę. Myśliwce mają być przekazane dopiero za kilka lat

Belgia pracuje nad planami wysłania F-16 na Ukrainę. Według belgijskich mediów myśliwce zostaną przekazane za 2-3 lata, wcześniej mogą być wykorzystywane do szkoleń ukraińskich pilotów. W tej sprawie rząd w Brukseli zmienił zdanie, bo na początku roku wykluczał możliwość wysłania maszyn. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela F-16 wojna na Ukrainie wojna 2023 Beata Płomecka

Sprawa embarga na zboże z Ukrainy. W Brukseli trwają obrady komisji ds. rolnictwa UE

W Brukseli trwają obrady unijnej komisji do spraw rolnictwa i rybołówstwa - AGRIFISH. To pierwsze spotkanie ministrów rolnictwa oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej po wygaśnięciu unijnego embarga na import 4 gatunków zbóż z Ukrainy do Polski i krajów regionu. Przepisy krajowe wydłużające zakaz wwozu uchwaliły Polska, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Belgia Unia Europejska ŚWIAT Europa rolnictwo GOSPODARKA

UE jako "oligarchiczne państwo"? Bruksela planuje pozbawić kraje członkowskie praw

Komisja Konstytucyjna PE po roku prac rozesłała do swoich członków uzgodnioną przez 5 frakcji lewicowo-centrowych Parlamentu wstępną wersję Raportu o Zmianie Traktatów UE. Propozycja zawiera "masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE" - alarmuje w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Bruksela Belgia Europa

Kołodziejczak chciał pokazać f***a Amerykanom i wyprowadzić Polskę z UE. Teraz Tusk wysyła go do Europarlamentu

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, udaje się we wtorek do Strasburga. Lider Agrounii ma wziąć udział w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, gdzie będzie rozmawiał o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski. Problem w tym, że Kołodziejczak, jako "jedynka" wskazana przez Donalda Tuska, jeszcze niedawno wykrzykiwał, iż flaga UE "to nie jest nasza flaga", i zachęcał do pokazywania f***a Amerykanom.
Zobacz więcej na temat:  Michał Kołodziejczak rolnictwo Belgia POLSKA Bruksela

Polscy artyści wystąpią na międzynarodowym festiwalu komiksu w Brukseli

W dniach 8-10 września odbędzie się 13. edycja międzynarodowego festiwalu komiksu w Brukseli „BD Comic Strip Festival”. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli w wydarzeniu udział wezmą wybitni polscy artyści komiksowi – Wojciech Stefaniec i Przemysław „Trust” Truściński, znany przede wszystkim jako autor grafik do gry komputerowej „Wiedźmin”.
Zobacz więcej na temat:  komiks Belgia Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

ANALIZA W kolejnych krajach Europy nasila się problem migracyjny. "Przywożą ze sobą traumatyczne doświadczenia i konflikty"

W czwartek Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze, ocenił, że "zagrożenie dla Łotwy ze strony najemniczej Grupy Wagnera spada, ale Białoruś będzie próbowała zwiększyć presję migracyjną na granicy z Łotwą". Napięta sytuacja migracyjna odczuwalna jest także w innych krajach Europy. Są nimi między innymi: Niemcy, Francja i Belgia.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Niemcy Francja Belgia Europa ŚWIAT Białoruś Afryka migracja polityka UE Unia Europejska imigranci w Europie

Belgia w czołówce producentów i exporterów lodów. Spożycie w granicach średniej UE

Belgia jest już na piątym miejscu w produkcji i eksporcie lodów w Unii Europejskiej. Wysłała ich za granicę 23 miliony kilogramów. Natomiast spożycie lodów przez statystycznego Belga mieści się w granicach średniej unijnej. Najwięcej lodów z całej Unii wyeksportowała Francja - 53 miliony kilogramów. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Unia Europejska