more_horiz
PR24 Portal
Section05

Belgia

Kolejny kraj wstrzymuje wydawanie wiz Rosjanom. "W konflikcie nie ma miejsca na neutralność"

Belgia wstrzymała wydawanie wiz Rosjanom. Poinformował o tym premier Belgii Alexander De Croo w Nowym Jorku. Występując na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, szef belgijskiego rządu w ostrych słowach skrytykował Rosję za napaść na Ukrainę. Mówił o średniowiecznym barbarzyństwie i odpowiedzialności sprawców zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia wiza Rosja wojna na Ukrainie Beata Płomecka

Belgia: zostanie zamknięty jeden z reaktorów jądrowych. Tak zdecydowała francuska firma

Jeden z reaktorów jądrowych w Belgii - Doel 3 - zostanie dziś ostatecznie zamknięty i wyłączony. Tak zdecydowała francuska firma Engie, zarządzająca elektrowniami atomowymi mimo apeli o przedłużenie okresu użytkowania. Wzywał do tego między innymi rząd federalny w Belgii, ale francuska spółka uważa, że były to pozorowane działania. O szczegółach korespondentka IAR, Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka energetyka Europa Belgia energia atomowa

Belgijska Opera Narodowa w ogniu krytyki. Powodem repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów

Belgijska Opera Narodowa w ogniu krytyki za repertuar obejmujący rosyjskich kompozytorów. Władze La Monnaie w Brukseli ogłosiły program na nowy sezon artystyczny z naciskiem położonym na rosyjskie tytuły i rosyjskich artystów. To wywołało konsternacje, szok i protesty, między innymi ukraińskiej społeczności. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka opera

SONDAŻ Kryzys energetyczny w Europie. Większość Belgów obawia się, że nie starczy im na rachunki

Dwie trzecie mieszkańców Belgii boi się, że nie będzie w stanie zapłacić wysokich rachunków za gaz i prąd. Tyle samo jest przeciwnych zamykaniu reaktorów jądrowych w 2035 r. - zwraca uwagę brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Tak wynika z sondaży opublikowanych w belgijskich mediach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia Beata Płomecka energia atomowa

Chłodniejsze kaloryfery, skromniejsze świąteczne iluminacje. Bruksela oszczędza energię

Mniej świątecznego oświetlenia, zmniejszone ogrzewanie i koniec z klimatyzacją - jedna z brukselskich gmin ogłosiła oszczędności w związku z wysokimi cenami energii. Władze Woluwe-Saint-Pierre zdecydowały się na takie działania po otrzymaniu informacji, że ceny gazu w przyszłym roku wzrosną o 68 procent, a prądu o 45 procent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Beata Płomecka Bruksela energia oszczędzanie Europa

18 września Bruksela będzie największą w Europie strefą wolną od samochodów

Region Stołeczny Brukseli stanie się w niedzielę 18 września na jeden dzień największą strefą wolną od samochodów w Europie. Według niedawnego sondażu większość mieszkańców stolicy Belgii byłaby za zwiększeniem liczby dni bez samochodu w roku, a władze obecnie badają takie możliwości.
Zobacz więcej na temat:  rower prawo drogi przepisy drogowe Radio kierowców Polskie Radio Kierowców ścieżka rowerowa zdrowie piesi GOSPODARKA Belgia motoryzacja samochód elektromobilność

Japonia: Eksport używanych samochodów do Rosji osiąga rekordowy poziom

Eksport japońskich samochodów używanych do Rosji, nie objęty sankcjami nałożonymi na Moskwę przez Tokio za inwazję na Ukrainę, osiągnął najwyższy poziom od ponad dekady - pisze w agencja Kyodo.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody import sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse audi volkswagen opel bmw ford Francja Belgia Holandia USA Włochy Szwajcaria społeczeństwo

"Pokazuje niezwykły poziom agresji ideologicznej". Ambasador Sadoś o polskiej wystawie w Brukseli

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej w kościele Świętej Elżbiety w Brukseli ustawiono wystawę dotyczącą napaści Niemiec oraz Związku Sowieckiego na Polskę. "Bądźcie bezlitośni! Bądźcie brutalni!" - to tytuł ekspozycji, którą przygotowało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia II wojna światowa Beata Płomecka

Susza w UE najgorsza od prawie 500 lat. W Belgii pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z wody

W dwóch belgijskich regionach - Flandrii i Walonii - pojawiły się apele o administracyjne wprowadzenie ograniczeń w korzystaniu z wody. Kluczowy ma być przyszły tydzień. Decyzje są możliwe, jeśli fala upałów i susza będą się utrzymywać. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  susza ekologia klimat woda Belgia Europa ŚWIAT